Home Bota STUDIMI/ Pirj...

STUDIMI/ Pirja e Coca Colës dhe Pepsit mund të rrisë madhësinë e testikujve dhe prodhimin e testosteronit

154
0

Studimi i kryer nga studiues në Universitetin Northwest Minzu në Kinë dhe i publikuar në revistën shkencore Acta Endocrinol, synoi të përcaktojë ndikimin që pijet e gazuara si Coca-Cola dhe Pepsi kishin në fertilitet.

Siç theksohet nga autorët e studimit, studimet e mëparshme kanë lidhur konsumimin me dëmtimin e funksioneve riprodhuese, uljen e sasisë së spermës dhe uljen e lëvizshmërisë së spermës.

Studiuesit, të cilët u mbështetën në testimin e kafshëve për të kryer studimin, zbuluan se e kundërta ishte e vërtetë kur bëhej fjalë për testosteronin, hormonin mashkullor të prodhuar kryesisht në testikuj dhe madhësinë e testikujve.

Për të testuar hipotezën e tyre, studiuesit studiuan grupe minjsh meshkuj. Grupi i parë piu vetëm ujë, ndërsa grupet e mbetura pinin përkatësisht nivele të ndryshme të Coca-Cola dhe Pepsi.

Gjatë periudhës 15-ditore, shkencëtarët kryen teste tek minjtë për të analizuar efektet e konsumit të pijeve të gazuara, të cilat përfshinin teste gjaku dhe matjet e peshës dhe diametrit të testisit.

Studimi zbuloi se testikujt e minjve që sapo pinin Pepsi ose Coca-Cola ishin “rritur ndjeshëm në ditën e 15-të”. Rezultati tregoi se një dozë e lartë Pepsi ose Coca-Cola mund të nxiste rritjen dhe zhvillimin e testiseve.

Përveç rritjes së madhësisë së testikujve, studiuesit zbuluan gjithashtu se përqendrimet e testosteronit në serum në të gjithë minjtë u rritën pas trajtimit Pepsi-Cola dhe Coca-Cola, gjë që tregonte se doza të larta të Pepsi dhe Coca-Cola mund të përmirësonin sekretimin e testosteronit te minjtë meshkuj.

 

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit