Home Bota Talibanët po ...

Talibanët po eksplorojnë opsione për të marrë ‘Armë Bërthamore Taktike’

67
0

Talibanët po eksplorojnë në mënyrë aktive mënyra se si mund të marrin një armë bërthamore taktike, ndërsa përpiqen të forcojnë kontrollin e tyre në pushtet në Afganistan, ka pohuar ish-shefi i spiunazhit të vendit.

Rahmatullah Nabil, ish-kreu i shërbimit të sigurisë kombëtare të Afganistanit, tha se talebanët kishin ambicie për të ndjekur gjurmët e Koresë së Veriut, Iranit, Kinës dhe Rusisë në marrjen e një arme bërthamore si emblema e një fuqie moderne ushtarake.

Grupi militant islamik është i dëshpëruar për njohje ndërkombëtare pasi mori kontrollin e Kabulit pas tërheqjes së forcave aleate perëndimore në gusht 2021. Ai ka vazhduar të zbatojë një regjim mizogjen brutal në vend dhe grupi ende nuk është njohur nga OKB-ja si qeveri legjitime e Afganistanit.

“Kam raporte që tregojnë se një grup talebanësh po shikon se si të aksesojnë armët taktike bërthamore. Nëse ata mund t’i marrin ato nga Pakistani ose paguajnë inxhinierë për t’i marrë ato. Kjo do të jetë një fatkeqësi,” tha zoti Nabil në Dialogun e Sigurisë së Heratit, një konferencë vjetore mbi situatën në Afganistan që u mbajt këtë javë në Dushanbe, Taxhikistan dhe ku mori pjesë The Independent.

Ekspertët në konferencë shprehën skepticizëm për talebanët që kanë aftësitë, lidhjet ose motivimin për të marrë një armë bërthamore taktike, por në një intervistë në periferi të konferencës, zoti Nabil i tha The Independent se mundësia ishte shumë e rrezikshme për t’u injoruar.

“Ky [regjim taliban] është një makineri xhihadiste. Ata kanë dëshirën, dhe po bëjnë diskutime se si të arrijnë atje, si po e bëjnë të tjerët [duke zhvilluar armë bërthamore taktike]. Kjo padyshim kërkon vëmendje më të mirë se ajo që po merr tani, “tha ai.

“Mbi dy vjet, është vërtetuar se ky grup terrorist ka arritur thellësi më të mëdha strategjike. Ata kanë akses në armët dhe municionet më të sofistikuara të forcave të NATO-s”, tha ai, duke iu referuar pajisjeve të lëna pas nga tërheqja e nxituar e SHBA-së, Britanisë së Madhe dhe forcave të tjera aleate.

“Ata patën akses në pajisjet e sofistikuara të inteligjencës dhe sistemet e mbikëqyrjes. Tani për tani ata po e përdorin këtë kundër popullit afgan, “tha ai.

Z. Nabil shërbeu si shef i shërbimeve të inteligjencës së vendit në dy mandate, nga 2010 në 2012 dhe më pas përsëri nga 2013 deri në dhjetor 2015, duke përfshirë vitin e parë të administratës së Ashraf Ghani që u rrëzua përfundimisht nga talebanët në 2021.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit