Home Bota Të gjithë dua...

Të gjithë duan “HIMARS”, pas suksesit në Ukrainë këto armë po kërkohen gjithnjë e më shumë

78
0

Fabrika e lëshimit të raketave të lëvizshme të Lockheed Martin në Camden, Arkansas, po përgatitet të rrisë prodhimin e sistemit HIMARS pasi suksesi i tij në fushën e betejës në Ukrainë nxiti kërkesën nga vendet e tjera.

Sistemi i Raketave të Artilerisë së Lëvizshmërisë së Lartë (HIMARS) është tani një armë e kërkuar gjerësisht pasi pamjet e kamerave celulare të luftës në Ukrainë treguan lëshuesit në veprim.

Falë disa investimeve të bëra gjatë vitit të kaluar në një ndërtesë ku prodhohen automjete tokësore, Lockheed-it i duhen vetëm disa përmirësime për të akomoduar atë shkallë të rritur të prodhimit, thanë drejtuesit e kompanisë. Në një telefonatë fitimesh me investitorët, CEO i kompanisë tha “konkretisht për HIMARS, ne jemi takuar tashmë me zinxhirin tonë të gjatë të furnizimit kryesor për të planifikuar rritjen e prodhimit në 96 njësi në vit.” Lockheed filloi vitin 2022 me një normë prodhimi prej 48 lëshuesve HIMARS, por që atëherë është rritur në 60 në vit.

Lëshuesi HIMARS po fitonte popullaritet edhe para suksesit të tij në Ukrainë. Në shkurt, Polonia miratoi për të blerë 18 lëshues HIMARS dhe 468 komplete lëshimi që mund të instalohen në kamionë të prodhimit polak për t’i kthyer ato në platforma të ngjashme lëshimi. Kujtojmë se HIMARS i mundësojnë Ukrainës të godasë forcat dhe armët ruse nga më larg, duke e bërë atë më pak të rrezikshëm për trupat ukrainase.

Prodhuesi i armëve Lockheed Martin e përshkruan M142 HIMARS si “qitje dhe gjuajtje”, duke iu referuar faktit se është një sistem armësh shumë i lëvizshëm që mund të qëllojë dhe të tërhiqet me shpejtësi, duke reduktuar mundësinë për t’u shënjestruar nga armiku

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit