Home Bota Turisti poros...

Turisti porosit vetëm dy hamburger e pije freskuese dhe lë 16 mijë euro bakshish

95
0

Ishte një e shtunë e zakonshme pasdite në New Hampshire kur një klient i uritur hyri në një restorant, u ul në ambientet e jashtme të një lokali dhe porositi pak ushqim.

Afërsisht dy hot dog, disa patate të skuqura, një Coca-Cola, një birrë dhe një tekilla më vonë, ai pagoi faturën e tij prej 37 dollarësh dhe u largua – por jo para se të linte një bakshish prej 16,000 dollarësh.

“Mos i shpenzo të gjitha në një vend”, i kishte thënë me shaka konsumatori, njëri prej punëtorëve aty, sipas Mike Zarella, i cili zotëron Stumble Inn Bar & Grill në Londonderry.

Ajo nuk e shikoi çekun ose e vuri re bakshishin derisa klienti, i cili kërkoi të mbetet anonim, i dha asaj dy të dhëna të tjera për t’i hedhur një sy.

“Kur ajo e shikoi, ajo ishte thjesht e tronditur. Ajo ishte si: Oh, Zoti im, është thjesht diçka e çmendur”, tha Zarella për CNN. “Vajzat shkuan tek ai dhe e falënderuan”.

Bakshishi u ishte dhënë në 12 qershor, por Zarella nuk e ndau historinë deri më 21 qershor, sepse ai donte të shihte nëse pagesa do të kalonte në të vërtetë.

Pasi e bëri, ai ndau aktin e mirë në Facebook.

Rreth një javë pasi klienti u largua nga dita e “bakshishit të madh”, ai filloi të kthehej rregullisht dhe Zarella pati rastin të fliste me të.

Ndërsa tetë banakierë që punonin në turn mund të kishin ndarë mes vete, ata vendosën ta ndanin atë me katër anëtarët e stafit në kuzhinë.

Shumë prej banakierëve, disa prej të cilëve janë nëna beqare, thanë se do të përdornin mjetet e tyre për pushime verore që ndryshe nuk mund t’i përballonin, sipas Zarella, i cili ka thënë se nuk do të merr asnjë nga paratë.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit