Home Bota Turqia nis he...

Turqia nis hetimet për 131 kontraktorët e ndërtesave të shkatërruara nga tërmeti

57
0

Autoritetet turke kanë nisur një hetim për 131 kontraktorë që dyshohet se janë përfshirë në ndërtimin e pallateve që u shembën nga tërmeti, tha ministri i drejtësisë në Turqi Bekir Bozdag.

Ndërsa tërmetet që goditën të hënën ishin të fuqishëm, të prekurit, ekspertët dhe njerëzit në të gjithë Turqinë po fajësojnë ndërtimin e gabuar për shumëfishimin e shkatërrimit.

Në mesin e atyre që u përballën me hetime ishin dy persona të arrestuar në provincën Gaziantep me dyshimin se kishin prerë kolonat për të krijuar hapësirë ​​shtesë në një ndërtesë që u shemb, tha Agjencia shtetërore Anadolu.

Ministria e drejtësisë tha se tre persona ishin nën arrest në pritje të gjykimit, shtatë u arrestuan dhe shtatë të tjerëve iu ndalua të largoheshin nga Turqia.

Autoritetet në Aeroportin e Stambollit arrestuan dy kontraktorë të konsideruar përgjegjës për shkatërrimin e disa ndërtesave në Adiyaman, njoftoi agjencia private e lajmeve DHA dhe media të tjera. Dyshja mendohet se ishte nisur për në Gjeorgji.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit