Home Bota Vendet fqinje...

Vendet fqinje të Kinës të shqetësuara për rritjen e sëmundjeve respiratore tek fëmijët

49
0

Vendet fqinje të Kinës në Azi po bëjnë investigimet e duhura për një shpërthim të mundshëm të sëmundjes së ardhshme të frymëmarrjes, pasi një valë infeksionesh të pashpjegueshme mes fëmijëve shkaktoi alarmin midis shkencëtarëve.

Shtetet, duke përfshirë Indinë, Tajvanin, Tajlandën dhe Nepalin, janë në gatishmëri ose rritin mbikëqyrjen për një rritje të rasteve të ngjashme me pneumoninë mes njerëzve.

Ai vjen mes raporteve dhe shqetësimeve të Organizatës Botërore të Shëndetësisë për një rritje dërrmuese të pranimeve të fëmijëve me sëmundje të frymëmarrjes, me autoritetet lokale në Kinë që kanë ngritur klinika të reja kundër etheve për t’u marrë me fluksin dhe autoritetet po rriten për të veshur përsëri maska.

Ministria kineze e Shëndetësisë e ka lidhur rritjen e rasteve me qarkullimin e njëkohshëm të disa llojeve të patogjenëve, si gripi, rinoviruset, virusi sincicial i frymëmarrjes ose RSV, adenovirusi, si dhe bakteret si pneumonia e mykoplazmës.

Por ajo këmbënguli se ata nuk kanë gjetur “sëmundje të pazakonta ose të reja” mes frikës për një shpërthim tjetër pas pandemisë Covid-19 dhe skepticizmit mbi transparencën e qeverisë kineze mbi të dhënat.

Të shtunën, Tajvani u bë një nga vendet e para që rriti mbikëqyrjen, me ministrin e shëndetësisë që vendosi portet dhe aeroportet e ishullit në “gadishmëri të lartë”.

Qendrat e Tajvanit për Kontrollin e Sëmundjeve thanë se janë vendosur njoftime, duke u bërë thirrje udhëtarëve që mbërrijnë nga Kina kontinentale, Hong Kongu dhe Macau të zbulojnë historinë e tyre të udhëtimit dhe të kërkojnë ndihmë mjekësore nëse janë simptomatike.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit