Home Bota Von der Leyen...

Von der Leyen: Strategjia e mbrojtjes e BE-s, të përfshijë Ukrainën!

22
0

Bashkimi Evropian duhet të marrë parasysh nevojat ushtarake të Ukrainës pasi përcakton strategjinë e ardhshme të industrisë së mbrojtjes evropiane, tha të enjten presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen.

“Strategjia jonë mund të jetë e plotë vetëm nëse merr parasysh nevojat e Ukrainës dhe kapacitetin industrial të Ukrainës”, tha von der Leyen në një fjalim në konferencën vjetore të Agjencisë Evropiane të Mbrojtjes.

Von der Leyen tha se Ukraina duhet të integrohet në programet e mbrojtjes të BE-së për të ndihmuar në përmbushjen e nevojave të saj në luftën e saj kundër pushtimit rus.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit