Home Bota Ylli i Sex An...

Ylli i Sex And The City në ‘Grevë Urie’ – Joe Biden të bëjë thirrje për ‘Armëpushim’ në Gaza

82
0

Ylli i Sex And The City, Cynthia Nixon fillon grevën e urisë duke kërkuar që Joe Biden të bëjë thirrje për armëpushim të përhershëm Izrael-Hamas.

Nixon dhe pesë politikanë amerikanë janë në mesin e një grupi aktivistësh që marrin pjesë në aksionin jashtë Shtëpisë së Bardhë.

Aktorja e “Sex And The City”, Cynthia Nixon, është në mesin e aktivistëve që kanë nisur një grevë urie për të kërkuar nga presidenti amerikan Joe Biden thirrjet për një armëpushim të përhershëm në luftën Izrael-Hamas.

Në aksionin që filloi të hënën po marrin pjesë edhe politikanë nga pesë shtete amerikane.

Nixon, e cila kandidoi më parë për kryebashkiak të qytetit të Nju Jorkut, i tha një turme jashtë Shtëpisë së Bardhë dy fëmijët e saj janë hebrenj dhe gjyshërit e tyre janë të mbijetuar të Holokaustit.

Ajo tha: “Më është kërkuar nga djali im të përdor çdo zë që duhet ta pohoj sa më fort që të jetë e mundur që kurrë më nuk do të thotë kurrë më për të gjithë.

“Në shtatë javë Izraeli ka vrarë më shumë civilë në një rrip të vogël toke sesa u vra në 20 vjet luftë në të gjithë vendin e Afganistanit.

“Jam i lodhur dhe i lodhur nga njerëzit që shpjegojnë duke thënë se viktimat civile janë një taksë rutinë e luftës. Nuk ka asgjë rutinë në këto shifra. Nuk ka asnjë rutinë për këto vdekje.

“Unë do të doja t’i bëja një lutje personale një presidenti që ka përjetuar një humbje të tillë shkatërruese personale, të lidhet me atë ndjeshmëri për të cilën është aq i njohur dhe të shikojë fëmijët e Gazës dhe të imagjinojë se ata ishin fëmijët e tij. .”

Pesë politikanët që marrin pjesë në aksion janë përfaqësuesi i shtetit Delaware, Madinah Wilson-Anton, përfaqësuesi i Nju Jorkut Zohran Mamdani, përfaqësuesi i Oklahomas Mauree Turner, përfaqësuesi i Virxhinias Sam Rasoul dhe përfaqësuesi i Miçiganit Abraham Aiyash.

 

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit