Rezulta për agresionin serb në veri të Kosovës, Parlamenti Europian pritet ta miratojë në nëntor

Rezulta për agresionin serb në veri të Kosovës pritet të miratohet në seancën e radhës së Parlamentit Europian që do të zhvillohet në datat 16-19 nëntor.

Komisioneri evropian për Menaxhimin e Krizave, Janez Lenarçiç, ka përsëritur se kryesuesit e sulmit në Banjskë duhet të vihen para drejtësisë” dhe se sulmi nuk duhet të përdoret si arsyetim për shmangie të vëmendjes nga dialogu Kosovë-Serbi.

Ai e ka quajtur të paprecedentë sulmin e kryesuar nga Milan Radoiçiç ku mbeti i vrarë rreshteri Afrim Bunjaku. Siç ka thënë Lenarçiç, sasia masive e armëve që u konfiskuan ngre shqetësime serioze. “Ky është alarm i fortë që situata në veri të Kosovës është ekstremisht serioze”.

 

SHKARKO APP