Analiza e CNN/ Putin do të armatosë Korenë e Veriut nëse Perëndimi vijon të furnizojë Ukrainën me armë

Vladimir Putin ka kërcënuar se do të armatosë Korenë e Veriut nëse vendet perëndimore vazhdojnë të ofrojnë ndihmë ushtarake për Ukrainën, pasi pakti i ri i mbrojtjes i presidentit rus me Phenianin shkaktoi një sërë jehona diplomatike në rajon. Vërejtjet e Putinit, në fund të një vizite shtetërore në Vietnam, mbyllën një javë në të cilën Moska u përpoq të tronditë Perëndimin dhe të projektonte forcën nga një pjesë e botës në të cilën ndikimi i tij ende ka peshë.

SHBA i quajti komentet e Putinit “tepër shqetësuese” në një konferencë të premten. “Kjo do të destabilizonte Gadishullin Korean,” u tha gazetarëve zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Mattheë Miller, dhe “në varësi të llojit të armëve që ato ofrojnë, mund të shkelin rezolutat e Këshillit të Sigurimit të OKB-së që vetë Rusia i ka mbështetur”. Nënshkrimi i një pakti të mbrojtjes reciproke nga Rusia dhe Koreja e Veriut këtë javë shkaktoi zhurmë në të gjithë rajonin, me Korenë e Jugut që thirri të dërguarin e Moskës të premten dhe Japonia dhe Shtetet e Bashkuara shprehën shqetësim serioz.

Pakti i mbrojtjes, i cili vjen në sfondin e luftës së ashpër të Putinit kundër Ukrainës, është marrëveshja më domethënëse e nënshkruar nga Rusia dhe Koreja e Veriut në dekada dhe shihet si diçka si një ringjallje e premtimit të tyre të mbrojtjes reciproke të epokës së Luftës së Ftohtë të vitit 1961.

Marrëveshja u nënshkrua të mërkurën gjatë udhëtimit të Putinit në Phenian, ku ai u prit në mënyrë madhështore nga kolegu autokrat Kim Jong Un, udhëheqësi i Koresë së Veriut.

Ai konsolidon lidhjen e fuqishme të regjimit të Kim me një fuqi botërore që ka të drejtën e vetos në Këshillin e Sigurimit të OKB-së dhe do të thotë se Rusia tani ka një pakt mbrojtës me armikun më të madh të Koresë së Jugut. Koreja e Jugut, një aleat i SHBA-së, e dënoi traktatin dhe thirri ambasadorin rus të premten, një hap i rrallë diplomatik që ilustron tensionet e përkeqësuar midis Seulit dhe Moskës.

Zëvendësministri i parë Kim Hong-kyun përcolli “pozicionin e ashpër” të qeverisë së Koresë së Jugut për paktin e mbrojtjes së Kim dhe Putin, duke i kërkuar Moskës që të “ndërprerjë menjëherë bashkëpunimin ushtarak” me Phenianin dhe t’i bindet rezolutat e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, tha Ministria e Jashtme.

Kim i tha ambasadorit rus se “çdo bashkëpunim që mund të ndihmojë drejtpërdrejt ose tërthorazi në forcimin e fuqisë ushtarake të Koresë së Veriut është një shkelje e rezolutës së Këshillit të Sigurimit të OKB-së”, duke shtuar se Rusia, një anëtare e përhershme e KS të OKB-së, duhet “të veprojë me përgjegjësi”.

Një zyrtar i ushtrisë amerikane, e cila mban pothuajse 30,000 trupa në Korenë e Jugut, tha për CNN se lidhjet më të ngushta Rusi-Koreja e Veriut ishin shqetësuese. “Këto zhvillime duhet të shqetësojnë çdo vend që kujdeset për ruajtjen e paqes dhe stabilitetit në Gadishullin Korean, respektimin e rezolutave të Këshillit të Sigurimit të OKB-së dhe mbështetjen e popullit të Ukrainës ndërsa mbrojnë lirinë dhe pavarësinë e tyre kundër pushtimit brutal të Rusisë”, tha zyrtari ushtarak.

Putin udhëtoi për në Vietnam të enjten ku ripërtëri kërcënimet ndaj fuqive perëndimore dhe partnerëve të tyre në Azi. Duke folur me gazetarët rusë në fund të vizitës, ai akuzoi NATO-n për “krijimin e një kërcënimi” për Rusinë në Azi. “Dhe ne shohim se çfarë po ndodh në Azi, apo jo? Sistemi i bllokut po krijohet së bashku në Azi. NATO tashmë po zhvendoset atje si një vendbanim i përhershëm. Kjo, natyrisht, krijon një kërcënim për të gjitha vendet në rajon, përfshirë Federatën Ruse. Ne jemi të detyruar t’i përgjigjemi kësaj dhe do ta bëjmë këtë”, tha Putin.

Putin paralajmëroi Korenë e Jugut të enjten se do të bënte “një gabim shumë të madh” nëse vendos të furnizojë me armë Ukrainën, duke pretenduar se Seuli nuk ka “asgjë për t’u shqetësuar” në lidhje me partneritetin e ri strategjik të nënshkruar nga Rusia dhe Koreja e Veriut.

“Me sa di unë, Republika e Koresë nuk planifikon agresion kundër DPRK-së, që do të thotë se nuk ka nevojë të kemi frikë nga bashkëpunimi ynë në këtë fushë,” tha ai. Por në të njëjtën kohë, zyrtarë të lartë të qeverisë ruse po paralajmëronin se Moska planifikonte të dërgonte armë në Korenë e Veriut.

“Pyes veten se çfarë do të thonë njerëzit e këtij vendi (Koreja e Jugut) kur të shohin armët më të fundit ruse nga fqinjët e tyre më të afërt – partnerët tanë nga DPRK?” tha zyrtari i lartë rus Dmitry Medvedev në një postim në Telegram. Forcat e SHBA-së dhe Koresë së Jugut mbajnë stërvitje të rregullta brenda dhe rreth Gadishullit Korean, dhe të dy aleatët kanë punuar më ngushtë me Japoninë, duke përfshirë stërvitjet e fundit që përfshijnë forca nga të tre vendet.

Drejtori i Sigurisë Kombëtare Chang Ho-jin tha se Koreja e Jugut do të shqyrtojë çështjen e furnizimit me armë për Ukrainën, por ai gjithashtu vuri në dukje se Seuli ishte i gatshëm të priste shpjegimin e qeverisë ruse për rezultatet e takimit midis Putinit dhe Kim Jong Un.

Aktualisht, politika e Koresë së Jugut është të mos sigurojë armë vdekjeprurëse për Ukrainën. Kur u pyet më vonë për ato komente, Putin tha: “Sa i përket furnizimit me armë vdekjeprurëse në zonën e luftimit në Ukrainë, ky do të ishte një gabim shumë i madh. Shpresoj që kjo të mos ndodhë. Nëse kjo ndodh, atëherë ne do të marrim gjithashtu vendime të përshtatshme, të cilat nuk ka gjasa të kënaqin udhëheqjen aktuale të Koresë së Jugut.”

Raportet nga fillimi i luftës thonë se Koreja e Jugut mund të ketë ofruar predha artilerie 155 mm për Shtetet e Bashkuara për të zëvendësuar fishekët 155 mm të dërguara në Ukrainë. Një raport i kohëve të fundit nga Qendra për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare (CSIS) tha se rezervat e Koresë së Jugut prej plumbash 105 mm mund t’i japin Ukrainës një shtysë të rëndësishme në fushën e betejës nëse do të lëshoheshin në Kiev.

“Raportet publike sugjerojnë se Koreja e Jugut ka rreth 3.4 milionë predha artilerie 105 mm”, thuhet në raportin e CSIS. Ukraina ka rreth 100 copë artilerie 105 mm, thuhet në raport. “Gjatë Luftës së Vietnamit, këto topa më të lehtë u treguan të domosdoshëm në bazat e zjarrit, duke pasur parasysh lëvizshmërinë e tyre të lartë nga rruga dhe ajri. Pesha e tyre e lehtë dhe lëvizshmëria do t’i lejonin njësitë e artilerisë ukrainase të zhvendoseshin shpejt pas gjuajtjes, një taktikë thelbësore për mbijetesën në fushën moderne të betejës. Këto toka do të lejojnë gjithashtu komandantët ukrainas të fushëbetejës të kryejnë sulme në terren të ashpër kundër objektivave me vlerë të lartë”, thuhet në raportin e CSIS.

Më herët të enjten, kryesekretari i kabinetit japonez Yoshimasa Hayashi shprehu gjithashtu shqetësim të fortë për marrëveshjen e nënshkruar nga Rusia dhe Koreja e Veriut. Fakti që Putini “nuk përjashtoi bashkëpunimin ushtarako-teknik me Korenë e Veriut, i cili mund të ishte një shkelje e drejtpërdrejtë e rezolutave përkatëse të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, është një pikë shqetësuese serioze nga këndvështrimi i ndikimit të tij të mundshëm në mjedisin e sigurisë që na rrethon”, tha Hayashi në një konferencë për shtyp.

SHKARKO APP