Më shumë se 180,000 demonstrues marshojnë në Francë kundër antisemitizmit

 

Dhjetëra mijëra njerëz dolën në rrugë në të gjithë Francën të dielën për të thirrur një rritje të mprehtë të akteve antisemitike që nga fillimi i luftës Izrael-Hamas.

Në Paris, rreth 105,000 demonstrues iu bashkuan marshimit, duke e bërë atë mobilizimin më të madh kundër antisemitizmit që nga protesta kundër përdhosjes së varrezave hebraike në Carpentras në vitin 1990, sipas degës së CNN, BFM TV.

Protestuesve në kryeqytetin francez iu bashkuan figura politike, duke përfshirë kryeministren Elisabeth Borne dhe ish-presidentët Francois Hollande dhe Nicolas Sarkozy. Së bashku ata mbanin një pankartë me fjalët, “Për Republikën, kundër antisemitizmit”.

Sipas BFM TV, demonstruesit dolën në numër më të vogël në qytete përfshirë Nice, Lion dhe Marsejë. Më shumë se 182,000 njerëz morën pjesë në marshime në të gjithë vendin, njoftoi BFM TV, duke cituar ministrinë e brendshme.

Tensionet janë rritur në Francë, dhe veçanërisht në kryeqytet, për luftën Izrael-Hamas, duke rezultuar në një rritje të incidenteve antisemitike, sipas presidentit francez Emmanual Macron.

SHKARKO APP