Shqiperia fiton 1-0 me Rumaninë

Mbaron ndeshja Rumani-Shqiperi. 0-1.  Shenon Shqiperia gol me ane te Sadikut.  Historike kjo fitore e Shqiperise. Loje fantastike e ekipit shqiptar.

Pjesa e Parë:

Min 1’ Shqipëria sulmon menjëherë portën e Rumanisë, por aksioni thyhet në zonën rumune

Min 2’ Rumania provon me një goditje nga larg, por asnjë rrezik për Shqipërinë

Min 8′ Rumania po liuan me mire dhe po kontrollon lojen.

Min 15′ Pas nje aksioni te mire kombetarja shqiptare provon qe te dal ne sulm  por pa sukses.

Min 17′ Rumania pas nje aksioni rrezikon porten tone por largon Berisha.

Min  23′ Lenjani humb shnasin e pare per gol ku pas nje topi te pasur brenda ne zone nga Hysaj i vetem me porten e kalon topin mbi traun dhe jo ne rrjete.

Min 25′ Shqiperia fillon qe te luaj mire dhe po kontrollon topin.

Min 28′ Rumania mundohet qe te bllokoj çdo aksion te kombetare sone.

Min 29′ Nj tjeter rast ne porten rumune por portieri del me dore.

Min 34′ Memushaj hyn ne zone i vetem por me pas ia jep topin portierit ne doore kur ka shans qe te shenoj.

Min 35′ Goditje kendi, Basha merr nje top dhe gjuan mbi traun e portes.

Min 38′ Rumania i afrohet protes tone me nje aksion dhe fiton nje goditje kendi.

Min 40′ Shqiperia humb nje tjeter rats per te organizuar nje aksion te rrezikshem ne porten rumune.

Min 42′ Rumania mban ekipin e saj ne sulm dhe qnedorn afer portes sone.

Min 43′ Sadiku shenon.

Min 46′ Mbyllet pjesa e pare mes Rumanise dhe Shqiperise.

Pjesa e dyterr1

Min 46′ Shqiperia e nis shpejt sulmin, Mavraj provon me koke.

Min 48 ‘ Po luhet nje ndeshje e shpejte nga te dy skuadrat.

Min 50′ Andli Lila niset ne kundersulm pason per Sadiku por Sasiku nuk arrinq  ete kontrolloj topin dhe humb keshtu nje shans per gol te dyte.

Min 51′ Goditje denimi per Shqiperine kros ne zone, Mavraj provon qe te gjuaj me koke por gjuan jashte.

Min 54′ Goditje denimi per Shqiperine, Memuashaj hedh nje top ne zone por nuk kapet nga askush prej lojtareve tane.

Min 57’ Largohet Sadiku, futet Bekim Balaj

Min 60 ‘ Rumania vjen rrezikshem ne porten tone dhe fiton nje goditje kendi.

Min 63′ Gjuan Memushaj ne hyrje te zones pret portieri me veshtiresi por balaj nuk arrin qe te perfitoj.

Min 65′ Basha pengon nje lojtar rumun dhe fiton goditje denimi. Gjuan lojtari rumun por topi perplaset ne mur.

Min 70′ Balaj humb nje mundesi per tu shfaqur rrezikshem.

Min 71′ Rumania nderton nje aksion te rrezikshem por  paken nga gjyqtari ne pozicion jashte loje.

Min 73′ Hysaj mer nje top nga mbrotja jone dhe nis Balaj por ky i fundit kapet ne pozicion jashte loje.

Min 76′ Rumania rrezikon per here te pare porten  e Berishes, Por topi perfundon jashte.

Min 82’ Largohet Basha, futet Cana

rr2

ggg

Mbaron pjesa e pare 1 me 0 per Shqiperine. Ka filluar pjesa e dyte. Jemi 1 me 0 per Shqiperine.

Në formacionin bazë vihet re mungesa e Lorik Canës dhe në vend të tij do të luajë Ajeti.

Ndërsa sulmin De Biasi ia ka besuar sërish Sadikut.

eee

Formacionet

formacionet

Shqipëria dhe Rumania janë ndeshur 16 herë, ku tanët kanë marrë 2 fitore dhe 10 humbje.

tumblr_o917eubMGa1vqb7ufo1_1280tumblr_o9179044JW1vqb7ufo1_1280607758759_SH_9124_B14E41601315B8EF3581C91D0B6A2C8F_3314