Si të qëndroni të freskët pa ndezur kondicionerin

Pavarësisht nëse jeni pa energji, duke duruar nxehtësinë ekstreme ose duke u përpjekur të kurseni para, ka mënyra për t’u ndjerë rehat pa ftohje artificiale.

Nxehtësia mund të nxisë aktivitete argëtuese verore, por trupi nuk duhet të jetë shumë i nxehtë për një kohë të gjatë, pasi shumë nxehtësi mund të dëmtojë trurin dhe organet e tjera, sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit të SHBA-së .

Djersitja është sistemi natyror i ftohjes së trupit, por kur kjo nuk mjafton, ekziston rreziku në rritje për zhvillimin e hipertermisë së sëmundjes së lidhur me nxehtësinë, shenjat e së cilës përfshijnë ngërçe dhe goditje nga nxehtësia.

Qëndrimi i ftohtë mund të bëhet duke përdorur disa furnizime bazë dhe duke ditur se si të manipuloni shtëpinë tuaj për të kontrolluar temperaturat e saj. Këtu janë disa mënyra për ta bërë këtë.

Qëndroni të hidratuar

Kur jeni të nxehtë dhe të skuqur, hidratimi i vetes është hapi i parë dhe kryesor për t’u freskuar.

Temperatura e ujit nuk ka rëndësi pasi trupi juaj do ta ngrohë atë, tha një ekspert sipas CNN. Nëse trupi juaj vuan nga nxehtësia dhe duhet të ftohet, nuk mund ta bëjë këtë pa lagështi të mjaftueshme, pasi trupi ftohet duke djersitur.

Bëni një dush ose banjë të ftohtë:

Një dush të ftohtë ose banjë ndihmon në ftohjen e trupit tuaj duke ulur temperaturën tuaj bazë.

Për një shpërthim më të freskët, provoni sapun me nenexhik. Mentol në vajin e mentes aktivizon receptorët e trurit që i tregojnë trupit tuaj se diçka që po hani ose ndjeni se është e ftohtë.

Përdorni copa të ftohta në qafë ose kyçet e dorës:

Vendosni një copë të ftohtë ose qese (pako) akulli në kyçet e dorës dhe mbështilleni rreth qafës për të ftohur trupin tuaj.

Këto pika pulsi janë zona ku enët e gjakut janë afër lëkurës, kështu që ju do të ftoheni më shpejt.

Mbyllni perdet:

Nëse keni dritare që janë në drejtimin e diellit nga mëngjesi deri në pasdite, mbyllni perdet ose grilat mbi to për të mos lejuar nxehtësinë të hyjë direkt në shtëpi.

Flini në rroba pambuku të rehatshme:

Pambuku është një nga materialet të përshtatshme, kështu që çarçafët e pambukut mund t’ju mbajnë të freskët gjatë natës.

Gatuani në mëngjes, me tenxhere të ngadaltë ose jashtë

Nxehtësia e furrës mund të përhapet në të gjithë shtëpinë tuaj. Mbajeni nxehtësinë të centralizuar në një zonë, si p.sh. një tenxhere e ngadaltë, ose gatuaj jashtë në një ambient të hapur.

Shijoni ëmbëlsirat e ngrira

Ngrënia e një akulloreje do ju ndihmojë të freskoheni, por mos e teproni me sheqerin.

SHKARKO APP