Emmanuel Macron e ka çuar Francën drejt “Frexit”, si e paralajmëroi Michel Barnier

Kryenegociatori i BE-së thotë se presidenti francez duhet të dëgjojë votuesit më të varfër dhe të mësojë nga gabimet e Britanisë së Madhe

Emmanuel Macron e ka çuar vendin e tij në prag të një momenti “Frexit”, ka thënë kryenegociatori i BE-së për Brexit.

Në një intervistë për The Telegraph, Michel Barnier tha: “më vjen keq që në vendin tim ky paralajmërim nuk është dëgjuar… për migrimin, për sigurinë, për autoritetin e shtetit dhe respektimin dhe zhvillimin e pjesëve më të varfra të vend.”

Kapitulli i parë i kujtimeve të zotit Barnier u shkrua si një paralajmërim se vendet e tjera mund të largoheshin nga Bashkimi Evropian nëse nuk nxirren mësime nga Brexit.

Menjëherë pasi la rolin e tij si kryenegociatori i bllokut për Brexit, ai i dorëzoi një kopje Macron. Por tre vjet më vonë, zoti Barnier beson se presidenti francez nuk i ka vënë veshin paralajmërimit të tij.

“Kapitulli i parë u shkrua pikërisht në frymën e asaj që mund të ndodhte në Francë,” shtoi ai.

“Është bindja ime që duhet t’i kushtojmë vëmendje të madhe dhe respekt të madh asaj që njerëzit në terren mendojnë në disa rajone shumë të varfra. Ky ishte rasti në Mbretërinë e Bashkuar duke shpjeguar një pjesë të madhe të votës së Brexit, dhe mendoj se mund të jetë e njëjta gjë në Francë”.

Macron zgjodhi të shpërndajë parlamentin dhe të mbajë zgjedhje të parakohshme pasi aleanca e tij centriste u mposht nga e djathta e fortë në një votim parlamentar evropian në fillim të këtij muaji.

Ky veprim është një bast i jashtëzakonshëm i presidentit francez me shpresën se ai mund të mposht Tubimin Kombëtar të së djathtës ekstreme të Marine Le Pen.

Nëse koalicioni i tij liberal pëson një tjetër humbje të turpshme, ai do të detyrohet të emërojë një kryeministër nga një parti tjetër në një marrëveshje të njohur si “bashkëjetesë”, duke e lënë atë me pak pushtet mbi çështjet e brendshme me tre vjet të mbetur si president.

Barnier, një konservator i shquar pro-evropian në Francë, e përshkroi lojën si “shumë të rrezikshme”.

“Është gjithmonë e rrezikshme të marrësh një vendim që askush nuk e kupton,” tha ai.

“Ne duhet të jemi shumë të kujdesshëm për atë që mund të ndodhë në Francë, si për zgjedhjen e zonjës Le Pen ose një shumicë të re absolute për të djathtën ekstreme”

Një sondazh i fundit i opinionit nga Ifop i ka dhënë zonjës Le Pen një epërsi të qartë me 34 për qind të votave përpara raundit të parë të votimit më 30 qershor, e ndjekur nga 29 për qind për aleancën e majtë, Frontin e Ri Popullor dhe Liberalët e Macron me 22 për qind.

Por nëse Tubimi Kombëtar përfundon fitimtar siç ishte parashikuar, zonja Le Pen ka të ngjarë t’ia dorëzojë vendin e kryeministrit 28-vjeçarit, Jordan Bardella.

Bardella u tha udhëheqësve të biznesit këtë javë se do të shkurtonte pagesat e buxhetit të Francës në BE deri në 3 miliardë euro (2.5 miliardë £) nëse Tubimi Kombëtar fiton zgjedhjet e parakohshme muajin e ardhshëm.

Një sondazh i dytë i publikuar javën e kaluar nga Toluna Harris Interactive parashikoi gjithashtu partinë e djathtë si fituese e qartë me 34 përqind të votave.

Një sondazh i tretë nga Opinion Way vendosi Rally Kombëtare me 35 për qind dhe aleancën liberale të Macron me 20 për qind.

Shumë nga bashkëkohësit pro-evropianë të Barnier e kanë hedhur poshtë kërcënimin e euroskepticizmit që nga Brexit.

Zonja Le Pen është përpjekur të zbusë retorikën e saj kundër BE-së vitet e fundit, si pjesë e një plani për ta bërë lëvizjen e saj më të këndshme për elektoratin francez.

Barnier paralajmëroi se Franca nuk duhet të jetë e vetëkënaqur me qëllimet e saj euroskeptike, edhe nëse ajo ka hequr dorë nga premtimet e mëparshme për të nxjerrë vendin nga BE-ja dhe monedha e saj e përbashkët euro.

“Unë nuk mendoj se zonja Le Pen dhe zoti Bardella ndryshuan mendje. Ata janë ende anti-evropianë”, tha ai.

“Më kujtohet fjalia e parë e zonjës Le Pen në mbrëmjen e referendumit në MB”.

Ajo vlerësoi votuesit britanikë për çlirimin e tyre nga “skllavëria evropiane” dhe më vonë e përshkroi rezultatin e referendumit si “momentin më të rëndësishëm që nga rënia e Murit të Berlinit”.

“Unë kurrë nuk kam dëgjuar nga zonja Le Pen se ajo është penduar për atë fjali ose se ka gabuar,” shtoi Barnier.

“Unë mendoj se ajo ende mban të njëjtën mendje… përgjigjja ime është të them – pa asnjë lloj agresioni, hakmarrjeje apo kënaqësie – shikoni se çfarë ka ndodhur në Mbretërinë e Bashkuar që nga Brexit”.

Por jo çdo shpresë humbet për Macron, me parashikimet aktuale, që nuk i japin Tubimit Kombëtar një shumicë të përgjithshme në Asamblenë Kombëtare të Francës me 577 vende.

Në zgjedhjet franceze, kandidatët duhet të sigurojnë 12.5 për qind të votuesve të regjistruar në mënyrë që të kualifikohen për raundin e dytë të votimit më 7 korrik.

Ndërsa këshilltarët e Macron kishin frikë se rrezikonin të përjashtoheshin nga shumica e balotazheve të raundit të dytë, analistët politikë nga OpinionWay thanë se kandidatët nga partia e tij kishin më shumë gjasa se socialistët të mposhtin kandidatët e së djathtës në këtë fazë.

SHKARKO APP