Milorad Dodik: Bosnja do njohë Krimenë si pjesë e Rusisë

Serbo-boshnjaku Milorad Dodik, i cili sipas rezultateve paraprake ka fituar një vend në presidencën tre-anëtarëshe të Bosnjës, tha në një intervistë të botuar të martën se ai po planifikon të nxisë njohjen e Krimesë si pjesë e Rusisë nga Bosnje dhe Herzegovina (BiH).
“Unë do të paraqes një nismë të tillë dhe kam ndërmend të arrij njohjen e statusit të Krimesë në nivelin e Bosnjë dhe Hercegovinës. Në fund të fundit, ribashkimi i gadishullit me Rusinë ishte rezultat i një referendumi legjitim, i cili ishte në përputhje me Kartën e OKB-së. Ishte një proces demokratik, gjatë të cilit banorët e Krimesë shprehën qëndrimin e tyre “, tha Dodik për gazetën Izvestia.
Dodik tha gjithashtu se Krime historikisht i përkiste Rusisë dhe ishte pjesë e saj, duke shtuar se ai donte të vizitonte rajonin sa më parë që të ishte e mundur. Ai gjithashtu tha se Ukraina duhet të përqëndrohet në zgjidhjen e problemeve të brendshme të saj politike.
“Ukraina tani ka nevojë për të zgjidhur problemet e brendshme politike dhe për të përcaktuar politikën e saj të jashtme, dhe për të kuptuar se pozita e Kievit e prodhuar nga Perëndimi ka pasur një efekt negativ dhe të dëmshëm ndaj vendit. situatën, po flasim më shumë për presionin nga vendet perëndimore, “theksoi ai.
Dodik tha gjithashtu se do të donte të takohej me Presidentin rus Vladimir Putin para fundit të vitit 2018.
“Unë do të doja që takimet e mia të para në pozicionin tim të ri të mbaheshin me presidentët e Rusisë dhe Serbisë, Vladimir Putin dhe Aleksander Vuçiç, unë jam i gatshëm të mbaj një takim me udhëheqësin rus para fundit të vitit por është e rëndësishme të mbaj mend se jo gjithçka varet nga unë, “vuri në dukje ai.
Dodik tha gjithashtu se ai do të mbështeste krijimin e një qendre humanitare ruso-serbe, të ngjashme me atë që vepronte në qytetin e Nishit të Serbisë.
“Do të doja të theksoja se ne tani po bashkëpunojmë ngushtë me Rusinë në të gjitha fushat. Ne jemi të interesuar, për shembull, në dërgesat e pajisjeve medicinale ruse, si dhe në ndërtimin e një impianti për lëngëzimin e gazit në territorin e Republika Srpska, ” ai shtoi.
Krimeja u bashkua me Rusinë në vitin 2014, kur 97 për qind e atyre që morën pjesë në referendum votuan për ribashkimin. Përkundër kësaj, votimi nuk u njoh nga shumica e vendeve perëndimore, duke përfshirë vendet anëtare të BE që më pas vendosën sanksione ekonomike dhe politike në Moskë.

Autoritetet ruse kanë deklaruar në mënyrë të përsëritur se banorët e Krimesë vendosën të bashkohen me Rusinë pas një procedure demokratike. Presidenti rus Vladimir Putin ka thënë se çështja e përkatësisë territoriale të Krimesë ishte “historikisht e mbyllur”.
Ndërkohë, Milorad Dodik tha gjithashtu në një intervistë të botuar të martën se ai do të parandalonte pranimin e Bosnje dhe Herzegovinës në NATO.
“Unë kurrë nuk do të votoj për një iniciativë që mbështet kursin e vendit për t’u bashkuar me aleancën. Ky është angazhimi im dhe kjo do të thotë se Bosnja dhe Hercegovina nuk do të jetë në gjendje të bashkohet me këtë organizatë … Ne nuk do të lejojmë hyrjen në NATO, për ruajtjen e neutralitetit “, tha Dodik për gazetën Izvestia.
Dodik tha gjithashtu se ai nuk ishte kundër pjesëmarrjes së trupave të BiH në misionet ndërkombëtare me mandat të OKB-së.
NATO ka rritur ndjeshëm praninë e saj në Evropën Lindore pas shpërthimit të krizës ukrainase në vitin 2014, duke përdorur ndërhyrjen e supozuar ruse në punët e brendshme ukrainase si pretekst. Moska ka shprehur në mënyrë të përsëritur protestën e saj kundër ngritjes ushtarake të NATO-s, duke thënë se ajo do të minojë stabilitetin rajonal dhe do të rezultojë në një garë të re të armëve.

SHKARKO APP