BBC së shpejti do të sjellë një dokumentar për Kanye West

BBC ka konfirmuar se po prodhon një dokumentar të ri dhe podcast për Kanye West, pas polemikave të fundit rreth reperit.

Programi i ri do të drejtohet nga gazetari, fitues i Bafta-s, Mobeen Azhar, i cili gjithashtu krijoi “The Battle For Britney”, dokumentari që detajon luftën e këngëtares Britney Spears për liri jashtë konservatorit të saj.

Duke njoftuar lajmin, BBC përshkroi premisën e dokumentarit: “Duke shpalosur në sfondin e fushatës zgjedhore të Ye’s 2024, dhe në një kohë kur sjellja e tij ka shkaktuar zemërim dhe një rivlerësim të vendit të tij në kulturën popullore, Mobeen përpiqet të kuptojë udhëtimin kompleks që e bëri Ye të bëhet një nga artistët më të famshëm dhe më të suksesshëm krijues të brezit të tij.”

“We Need to Talk about Kanye”, dokumentari do të transmetohet në BBC 2, ndersa data do të konfirmohet në javët e ardhshme.

Dokumentari gjithashtu do të shfaqet së bashku me një podcast me tetë pjesë, i cili do t’i ftojë mysafirët të ” të shprehen” për jetën e reperit.

“Çdo episod do të ftojë mysafirë të rinj, të cilët mund të sjellin një pasqyrë në jetën e Kanye dhe të gërmojnë më thellë për vendin e tij në kulturë.” thuhet në njoftimin për shtyp, “duke filluar me suksesin e hershëm stratosferik deri në skandalet e viteve të fundit.”

Në muajt e fundit, West ka qenë në qendër të vëmendjes për komentet e tij antisemitike.

Pas pezullimit të llogarisë së tij në Instagram për ndarjen e teorive antisemite konspirative, llogaria e tij në Tëitter u pezullua gjithashtu.

Krahas postimeve plot urrejtje në Tëitter, reperi pretendoi se “i pëlqente Hitleri”.

Ai kishte ngjallur më parë reagime kur debutoi me këmisha të markës së tij “White Lives Matter” gjatë Javës së Modës në Paris në tetor. Më vonë atij iu ndërpre bashkëpunimi edhe me markat Adidas dhe Balenciaga etj.

SHKARKO APP