BBC: Viti 2023, i pakëndshëm për Perëndimin! Ka ndryshuar ekuilibri i fuqive

Media britanike BBC, ka publikuar një analizë mbi ngjarjet ndërkombëtare që po lëmë pas gjatë vitit 2023 dhe ndikimin që kanë pasur këto ngjarje për SHBA-të dhe vendet e tjera perëndimore.

“12 muajt e fundit kanë parë një sërë pengesash për SHBA-në, Evropën dhe demokracitë e tjera të mëdha në skenën e politikës ndërkombëtare. Asnjë nuk ka qenë katastrofike, për momentin. Por ata tregojnë për një ndryshim të ekuilibrit të fuqisë nga vlerat perëndimore të dominuara nga SHBA-të, që kanë pasur ndikim për vite me radhë”- thuhet mes të tjerash në analizë.

Sipas artikullit të publikuar nga BBC era po fryn në drejtimin e kundërt me interesat perëndimore.

Ukrainë

Pavarësisht disa sukseseve të fundit në Detin e Zi, lufta nuk po shkon mirë për Ukrainën. Kjo do të thotë, në vazhdimësi, ajo po shkon keq për NATO-n dhe BE-në, të cilat kanë financuar përpjekjet e luftës të Ukrainës dhe ekonominë e saj deri në dhjetëra miliarda dollarë.

Vitin e kaluar, shpresat ishin të mëdha në NATO që, e pajisur me pajisje ushtarake moderne dhe stërvitje intensive në vendet perëndimore, ushtria e Ukrainës mund të nxiste avantazhin që kishte fituar atë vjeshtë dhe t’i shtynte rusët nga pjesa më e madhe e territorit që kishin pushtuar. Kjo nuk ka ndodhur.

Problemi ka qenë ai i kohës. Vendeve të NATO-s iu desh një kohë e gjatë për të vendosur nëse guxonin të dërgonin tanke moderne kryesore të betejës si Challenger 2 i Britanisë dhe Leopard 2 i Gjermanisë në Ukrainë, në rast se kjo do të provokonte Presidentin Vladimir Putin në një lloj hakmarrjeje të nxituar.

Në fund, Perëndimi i dorëzoi tanket, Presidenti Putin nuk bëri asgjë. Por në kohën kur ata ishin gati për t’u dislokuar në fushën e betejës në qershor, komandantët rusë kishin parë hartën dhe me të drejtë kishin marrë me mend se ku do të ishte përpjekja kryesore e Ukrainës.

Ukraina, menduan ata, do të dëshironte të përparonte në jug përmes rajonit Zaporizhzhia drejt Detit Azov, duke kaluar një pykë nëpër linjat ruse, duke i ndarë ato në dysh dhe duke prerë Krimenë.

Ushtria ruse mund të ketë performuar në mënyrë të jashtëzakonshme në përpjekjet e saj për të kapur Kievin në vitin 2022, por ajo ku shkëlqen është mbrojtja. Gjatë gjithë asaj kohe që brigadat ukrainase po stërviteshin në Britani dhe gjetkë gjatë gjysmës së parë të 2023, dhe ndërsa tanket po dërgoheshin në drejtim të lindjes, në pjesën e përparme, Rusia po ndërtonte linjat më të mëdha dhe më të gjera të fortifikimeve mbrojtëse në historinë moderne.

Mina antitank, mina kundër personelit, bunkerë, llogore, kurthe tankesh, dronë dhe artileri janë kombinuar të gjitha për të penguar planet e Ukrainës. Kundërsulmja e saj shumë e lavdëruar ka dështuar.

Për Ukrainën dhe Perëndimin, matjet janë pothuajse të gjitha në drejtimin e gabuar. Ukraina ka mungesë të madhe të municioneve dhe ushtarëve. Kongresi po frenon përpjekjet e Shtëpisë së Bardhë për të shtyrë një paketë mbështetjeje ushtarake prej 60 miliardë dollarësh. Hungaria po frenon paketën e ndihmës prej 50 miliardë eurosh të BE-së.

Njëri ose të dyja mund të kalojnë përfundimisht, por mund të jetë tepër vonë. Forcat ukrainase tashmë duhet të kalojnë në mbrojtje. Ndërkohë, Moska e ka vendosur ekonominë e saj në një bazë lufte, duke i kushtuar një të tretën e buxhetit të saj kombëtar mbrojtjes, ndërsa ka hedhur mijëra njerëz dhe mijëra predha artilerie në vijat e frontit të Ukrainës.

Natyrisht, kjo situatë është thellësisht zhgënjyese për Ukrainën, e cila deri tani kishte shpresuar të kishte kthyer valën e luftës në favor të saj. Por pse ka rëndësi për Perëndimin?

Kjo ka rëndësi sepse presidenti Putin, i cili personalisht urdhëroi këtë pushtim gati dy vjet më parë, duhet vetëm të mbajë territorin që ka kapur (afërsisht 18% të Ukrainës) për të shpallur një fitore.

NATO ka zbrazur armaturën e saj dhe ka kryer gjithçka që nuk shkon në luftë për të mbështetur aleatin e saj, Ukrainën. Të gjitha potencialisht përfundojnë në një dështim të turpshëm për të rikthyer pushtimin rus. Ndërkohë, shtetet baltike – Estonia, Letonia dhe Lituania, të gjitha anëtarë të NATO-s – janë të bindur se nëse zoti Putin mund të ketë sukses në Ukrainë, ai do të vijë për ta brenda pesë viteve.

Vladimir Putin

Presidenti rus në mars 2023, u padit nga Gjykata Penale Ndërkombëtare në Hagë, së bashku me Komisionerin e tij për të Drejtat e Fëmijëve, për krime lufte të kryera kundër fëmijëve ukrainas.

Perëndimi shpresonte se kjo do ta bënte atë të tërhiqej, por kjo nuk ka ndodhur aspak.

Që nga ajo aktakuzë, presidenti Putin ka qenë në Kirgistan, Kinë, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Arabinë Saudite, duke u mirëpritur çdo herë. Ai gjithashtu ka marrë pjesë virtualisht në samitin e Brics në Afrikën e Jugut.

Raund pas raundi të sanksioneve të BE-së supozohej se do të gjunjëzonte ekonominë ruse, duke e detyruar Putinin të hiqte dorë nga pushtimi i Ukrainës.

Gaza

Lufta Izrael-Hamas ka qenë katastrofike për të gjithë banorët e Gazës dhe për ata izraelitë të prekur nga sulmi vrasës i Hamasit në Izraelin jugor më 7 tetor.

Por ka qenë edhe një situatë akoma më e vështirë edhe për Perëndimin.

Irani

Irani është nën dyshimin për zhvillimin e fshehtë të një arme bërthamore, gjë të cilin ai e mohon.

Pavarësisht përpjekjeve perëndimore, ajo është larg nga të qenit e izoluar, pasi ka shtrirë tentakulat e saj ushtarake në Irak, Siri, Liban, Jemen dhe Gaza përmes milicive përfaqësuese që financon, stërvit dhe armatosur.

Këtë vit, ka krijuar një aleancë gjithnjë e më të ngushtë me Moskën, të cilën e siguron me një furnizim të pashtershëm të dronëve Shahed për t’u nisur në qytetet dhe qytetet e Ukrainës.

I cilësuar si një kërcënim armiqësor nga disa vende perëndimore, Irani ka përfituar nga lufta e Gazës duke u pozicionuar në Lindjen e Mesme si një kampion i çështjes palestineze.

Sahel i Afrikës

Një nga një, vendet e rajonit të Sahelit të Afrikës Perëndimore u janë nënshtruar grushteve ushtarake që kanë parë dëbimin e forcave evropiane që po ndihmonin për të luftuar një kryengritje xhihadiste në rajon.

Ish-kolonitë franceze të Malit, Burkina Fasos dhe Republikës së Afrikës Qendrore ishin kthyer tashmë kundër evropianëve kur në korrik, një tjetër grusht shteti solli përmbysjen e një presidenti properëndimor në Niger.Trupat e fundit franceze tani janë larguar nga vendi, megjithëse 600 trupa amerikane mbeten atje në dy baza.

Korea e Veriut

Republika Popullore Demokratike e Koresë supozohet të jetë nën sanksione të rrepta ndërkombëtare për shkak të programit të saj të ndaluar të armëve bërthamore dhe raketave balistike.

Megjithatë, këtë vit, ajo ka krijuar lidhje të ngushta me Rusinë, me udhëheqësin e saj Kim Jong Un që vizitoi një port kozmik rus, e ndjekur nga Koreja e Veriut duke dërguar një milion predha artilerie të raportuara për forcat ruse që luftojnë në Ukrainë.

Koreja e Veriut ka testuar disa raketa balistike ndërkontinentale, të cilat tani besohet se janë të afta të arrijnë shumicën e pjesëve të SHBA-së kontinentale.

Kinë

Në një farë mase, viti 2023 ka parë një ulje të tensionit midis Pekinit dhe Uashingtonit, me një samit kryesisht të suksesshëm midis Presidentëve Biden dhe Xi në San Francisko.

Por Kina nuk ka treguar asnjë shenjë për t’u tërhequr nga pretendimet e saj mbi pjesën më të madhe të Detit të Kinës Jugore, duke lëshuar një hartë të re “standarde” që shtrin pretendimet e saj pothuajse deri në brigjet e disa vendeve të Azisë-Paqësorit.

SHKARKO APP