CNN: Kryevepra e Titian e gjetur në një stacion autobusi në Londër, mund të shitet për 32 milionë dollarë

"The Rest on the Flight into Egypt" by Titian Christie’s Images Ltd

Albert Vataj

Dhe befasitë në botën e artit, vijojnë të jenë të tilla të befasishme, aq sa dhe të pabesueshme. Kryevepra, të cilat gjenden në vende të paimagjinueshme dhe në situata absurde, të cilat pas ekzaminimeve dhe vërtetimeve nga ekspertët për autorësinë e tyre, shkojnë në ankandet prestigjioze të veprave të artit duke kapur shifra marramendëse.

Këtë fat ka patur edhe një punët e mjeshtrit italian Titian, (1488/90 – 27 gusht 1576). Një pikturë e vjedhur dy herë nga mjeshtri italian i Rilindjes, Titian, e cila dikur u gjet në një qese plastike në një stacion autobusi në Londër, pritet të arrijë në vlerën 32 milionë dollarë në një ankand që do të zhvillohet në korrik të këtij viti, njofton CNN.

“The Rest on the Flight to Egypt” do të dalë nën “mëshirën” e çekiç në Christie’s, me një vlerësim fillestar prej 15 milion deri në 25 milion paund, ekuivalenti në vlerën 19 milion-32 milion dollarë, sipas një deklarate nga shtëpia e ankandit.

Piktura përshkruan Jezusin, Marinë dhe Jozefin, duke pushuar rrugës për në Egjipt, pasi mësuan se Herodi, Mbreti i Judesë, donte të vriste Krishtin e ri.

Titian, emri i vërtetë i të cilit ishte Tiziano Vecellio, e bëri veprën në dekadën e parë të shekullit të 16-të, në fillim të karrierës së tij.

Me përmasa vetëm 18,25 inç me 24,75 inç (46,2 centimetra x 62,9 centimetra), piktura është e vogël në krahasim me disa nga veprat masive për të cilat Titian u bë i njohur më vonë në jetën e tij krijuese.

Puna vaj në kanavacë ka një histori të jashtëzakonshme.

Pasi ndërroi duart midis aristokratëve të ndryshëm evropianë, piktura u grabit nga trupat Napoleonike gjatë pushtimit francez të Vjenës në 1809 dhe u dërgua në Paris.

Ajo u kthye në Vjenë në 1815 dhe u zhvendos përsëri nëpër koleksione private përpara se të përfundonte me John Alexander Thynne, Markezin e 4-të të Bath, në Wiltshire, Angli.

Në vitin 1995, ajo u vodh nga Longleat, shtëpia e pasardhësve të Thynne, dhe u zhduk për shtatë vjet, përpara se të gjendej në një stacion autobusi në Londër nga detektivi i artit Charles Hill.

“Kjo është një pikturë, pra, që është lakmuar nga aristokratët, arkidukët dhe perandorët njësoj: e çmuar për skenën e saj me ngjyra të gjalla të dashurisë familjare brenda botës natyrore,” tha Christie’s në deklaratë.

“Ashtu si subjektet e tij,  The Rest on the Flight to Egypt  ka qenë në një udhëtim të gjatë dhe plot ngjarje – një udhëtim që nuk ka përfunduar.”

Piktura do të ofrohet si pjesë e ankandit Old Masters Part I në Christie’s në Londër më 2 korrik.

Siç e dini, Titian ishte një nga piktorët më të mëdhenj të Rilindjes, duke kombinuar idetë e Rilindjes së Lartë dhe Maneriste për të zhvilluar një stil që ishte shumë përpara kohës së tij. Ai dominoi artin venecian me një krijimtari që e lejoi qytetin të rivalizonte qendrat artistike të njohura më parë të Firences dhe Romës dhe ai pikturoi disa nga personalitetet më të rëndësishme dhe eminente të kohës duke përfshirë Charles V, Perandorin e Shenjtë Romak, Papa Palin III, Filipin II. të Spanjës dhe Henri III i Francës. Përveç portreteve, ai pikturoi gjithashtu një sërë temash fetare dhe mitologjike, ndonjëherë në një shkallë të gjerë. Gjatë një karriere të gjatë dhe pjellore, puna e tij u zhvillua nga imazhet tradicionale të Rilindjes në piktura gjithnjë e më energjike, të cilat refuzuan kompozimet e balancuara dhe i zëvendësuan ato me asimetri dhe subjekte dinamike. Nga fundi i jetës së tij, puna e tij u bë më e errët dhe më impresioniste. Ai pati një ndikim të madh te bashkëkohësit e tij dhe pikturat e tij mund të shihen si pararendës të dramës emocionale të artit barok , si dhe duke ndikuar tek novatorët e mëvonshëm.

CNN

Përgatiti: Albert Vataj

SHKARKO APP