Dy gazetarë afganë rrihen brutalisht pas arrestimit nga talebanët

Dy punonjës të gazetës Etilaat-e Roz në Kabul janë arrestuar nga militantët talebanë, ndërsa po raportonin një protestë për të drejtat e grave në Afganistan, më 7 shtator.

Ata janë liruar disa orë më vonë, me mavijosje të mëdha nëpër trup dhe mezi mundën të ecnin.

Dega afgane e Radios Evropa e Lirë ka biseduar me themeluesin e gazetës për rrahjet, dhe për rreziqet me të cilat përballen gazetarët teksa përpiqen të raportojnë për regjimin e ri të talebanëve.

 

 

 

 

SHKARKO APP