Hungaria i vetmi vend evropian që del kundër, Orban: Sanksionet energjetike ndaj Rusisë të papranueshme

Kërkesa e bërë nga disa vende dhe nga vetë presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, lidhur me shtrirjen e sanksioneve kundër Rusisë në energji është e papranueshme dhe kundër interesave të popullit hungarez“. Kështu është shprehur presidenti hungarez, Viktor Orban.

85% e gazit dhe më shumë se 60% e naftës në Hungari vijnë nga Rusia”, tha ai, duke theksuar se si vendosja e sanksioneve në sektorin e energjisë do të ndikojë në ngadalësim e ekonomisë hungareze“, tha ai.

Orban tha se nuk është i vetmi që ka këtë qëndrim lidhur me sanksionet ndaj Rusisë.

Në fjalimin e tij në videokonferencë në samitin e BE-së, Zelensky kritikoi Orban për pozicionin e tij në lidhje me Moskën.

SHKARKO APP