Josep Borrell: Raundi i fundit i sanksioneve ruse do të arrihet deri të premten

Josep Borrell, përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë, tha se blloku ende po shikon “listën e njerëzve dhe sektorëve të prekur”, por shpresojmë se do të bien dakord për masat përfundimtare deri “sot pasdite ose më së voni nesër”. ai u tha gazetarëve gjatë rrugës për në një takim të ministrave të jashtëm të NATO-s në Bruksel të enjten.

Të martën, blloku njoftoi planet e propozuara për një paketë sanksionesh me pesë shtylla, duke përfshirë një ndalim të importeve të qymyrit rus dhe një ndalim të plotë të transaksioneve në katër banka kryesore ruse.

Një embargo e mundshme ndaj naftës ruse “do të diskutohet të hënën” në Këshillin e Punëve të Jashtme të BE-së, tha Borrell.
Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen i tha Parlamentit Evropian të mërkurën se paketa e pestë “nuk do të jenë sanksionet tona të fundit”.

“Po, ne tani e kemi ndaluar qymyrin, por tani duhet të shqyrtojmë naftën”, tha ajo.

SHKARKO APP