Rritet çmimi i naftës në tregjet botërore

Në tregjet botërore të naftës, çmimet e fuçisë u rritën për të shtatën javë radhazi javën e kaluar, duke shënuar rritjen më të madhe që nga fillimi i vitit 2022, pasi Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë paralajmëroi për furnizim gjithnjë e më të ngushtë.

Në tregun e Londrës çmimi i një fuçie Brent u rrit javën e kaluar me 0.5 për qind, në 86.81 dollarë, po me të njëjtën rritje u rrit edhe çmimi i fuçisë në tregun amerikan, duke e mbyllur javën në 83.19 dollarë.

Çmimi i naftës bruto Brent është në nivelin më të lartë që nga janari, dhe ai amerikan ËTI që nga fillimi i vitit. Hera e fundit që çmimet e naftës u rritën për shtatë javë rresht ishte në janar-shkurt 2022, në vazhdën e pushtimit rus të Ukrainës.

Rritja e çmimeve të naftës u mbështet nga vlerësimi i IEA-s i publikuar të premten se kërkesa globale për naftë arriti një rekord prej 103 milionë fuçi në ditë në qershor dhe mund të arrijë një rekord të ri në gusht.

Organizata e Vendeve Eksportuese të Naftës, në parashikimin e tij mujor, përsëriti vlerësimet e tij për kërkesën vjetore të naftës, duke pritur rritje prej 2.25 milionë fuçi në ditë në 2024, krahasuar me 2.44 milionë fuçi në ditë në 2023.

Nga ana e ofertës, prodhimi është ngadalësuar ndjeshëm në muajt e fundit për shkak të shkurtimeve vullnetare të prodhimit në Arabinë Saudite dhe Rusi. Organizata e Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) dhe aleatët e saj, të njohur kolektivisht si OPEC+, filluan të shkurtojnë ofertën në fund të vitit 2022 për të forcuar tregun dhe në qershor zgjatën shkurtimet deri në vitin 2024.

Nëse mbahen objektivat aktualë të OPEC+, inventarët e naftës mund të bien me 2.2 milionë fuçi në ditë në tremujorin e tretë dhe me 1.2 milionë fuçi në ditë në tremujorin e katërt, duke shkaktuar potencialisht një rritje tjetër të çmimeve, parashikoi IEA të premten.

SHKARKO APP