Vuçiç: Merkel dhe Macron kanë porosi për mua dhe Kurtin

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç, në Samitin Bashkimi Europian – Ballkani Perëndimor që mbahet në Brdo të Sllovenisë, ka deklaruar se do të takojë kancelaren gjermane në largim, Angela Merkel dhe Presidentin e Francës, Emmanuel Macron.

Në një intervistë për mediat, ai thotë se të dy liderët kanë nga një porosi për të dhe për kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin.

Besoj se Macron dhe Merkel, mua dhe Albin Kurtin do të na porosisin diçka”, tha Vuçic për mediat serbe.

Vuçiç, i cili po qëndron në vizitë dyditore në Slloveni, ku do të marrë pjesë në Samitin BE-Ballkanit Perëndimor, tha se forca e Partive Popullore Evropiane qëndron në Evropën Qendrore dhe Juglindore, pas zgjedhjeve të fundit në Gjermani, ku fituan socialdemokratët.

Ne aktualisht, së bashku me partinë rumune të Presidentit Johannes, jemi partia popullore më lindore në pushtet. Pavarësisht vendit të dytë në zgjedhjet gjermane, Partia Popullore mbetet më e madhja në Evropë”, tha Vuçiç.

Vuçiç thotë se vend i tij nuk ishte dakord me dy përfaqësuesit shqiptarë në Samitin e PPE.

“Ne nuk u pajtuam për asgjë me të dy përfaqësuesit shqiptarë”, tha si duke shtuar se nuk ishte i kënaqur me atë që kishte dëgjuar nga përfaqësuesit boshnjakë. Dallimet midis tre popujve [në BeH] kurrë nuk kanë qenë më të theksuara”, tha ai.

SHKARKO APP