Asnjë rast Covid-19 për herë të parë pas 11 muajsh në Maltë

Malta nuk ka regjistruar asnjë rast të ri me Covid-19 për herë të parë në 11 muaj, tha në një deklaratë ministri i shëndetësisë por ai gjithashtu u bëri thirrje njerëzve të jenë të kujdesshëm për të parandaluar shpërthime të reja të Covid-19.

“Sot është dita e parë që vendi nuk ka shënuar asnjë rast me Covid që nga vera e kaluar,” shkroi ministri Chris Fearne në Twitter. “Është thelbësore që ne të vazhdojmë të jemi të përgjegjshëm.”

Rikujtojmë se Malta ka rihapur baret, kinematë dhe teatrot. Malta regjistroi për herë të fundit zero raste me Covid më 25 korrik, por rastet më pas u rritën gradualisht, duke arritur kulmin në Mars  me 510 raste.

Ishulli ka vaksinuar më shumë se gjysmën e popullsisë dhe të paktën 75% e tyre kanë marrë të paktën një dozë.

SHKARKO APP