Dieta 24-ditore, si të biesh deri në 10 kilogramë

Kjo dietë është nxjerrë nga Instituti Gjerman i Ushqimit dhe konsiston në mospërzierjen e kategorive të ndryshme të ushqimit si proteina, karbohidrate, yndyra, albuminë etj. P.sh., ditët që përmbajnë mish, nuk përmbajnë aspak albuminë si makarona, oriz, djathë etj.

Duke qenë se, kjo dietë konsiston në mospërzierjen e kategorive të ndryshme të ushqimit dhe jo në sasinë e ushqimeve që konsumoni, ju mund të hani sa herë të doni në ditë, por vetëm ushqimet e përcaktuara në dietë.

Kafeja gjatë ditës, lejohet me qumësht të skremuar e me pak yndyrë dhe pa sheqer.

Dieta është 24-ditore dhe mundëson rënien nga 8­-10 kg në peshë. Çdo ushqim duhet ta gatuani me vetëm pak vaj ulliri dhe pak kripë.

Dita 1: Makarona me djathë të bardhë të grirë.

Dita 2: Oriz me djathë të bardhë të grirë.

Dita 3,4,5: Qofte me sallatë mikse (sallatë jeshile, spec, qepë, kastravec, domate).

Dita 6,7,8: Biftek viçi i pjekur me të njëjtën sallatë mikse, si më lart.

Dita 9,10,11: Mish pule i pjekur me sallatë mikse.

Dita 12,13: Patate të pjekura, një copë djathë të bardhë dhe perime të ziera (si lulelakër, brokoli, karota etj).

Dita 16,17: Vetëm fruta sa të doni (Kujdes! Jo rrush, jo fiq!).

Dita 18,19: Sallatë mikse (sallatë jeshile, kastravec, domate, qepë, limon, vaj ulliri).

Dita 20,21: Bathë (fasule të kuqe), perime të ziera dhe sallatë mikse.

Dita 22,23: Oriz dhe kos.

SHKARKO APP