Ermal Meta rrëfen historinë e nënës/ Si hyri në Itali me pasaportë false!

Pas nominimit të romanit të tij “Nesër dhe përgjithmonë” në “Premio Strega 2023”, Ermal Meta është rikthyer në qendër të vëmendjes për rrëfimin e tij prekës në programin “Le Iene”. Këngëtari me origjinë shqiptare rrëfen mbërritjen e trazuar në Itali, e cila u bë e mundur vetëm falë ndihmës së dy të panjohurve.

Monologu tjetër prekës i Ermal Metës fillon me historinë e nënës së tij, “Ajo grua nuk i besonte askujt. Një ditë, në rrugë, një i panjohur i afrohet asaj dhe i thotë se ka dëgjuar gjëra, gjëra të tmerrshme që do t’i ndodhin. Ajo frikësohet, por e beson atë. Në fund të fundit, çdo gjë mund t’i ndodhte një gruaje pa burrë në ato ditë”.

I huaji e këshillon të largohet, por ajo nuk di si ta bëjë. Ai ofron të paguajë për një pasaportë të huaj gjermane nga xhepi i tij. Ai nuk dëshiron asgjë në këmbim. Ai kërkon vetëm foto pasaporte. Kur ajo e pyet pse po e ndihmon, ai thotë se nuk është vetëm për të, por edhe për fëmijët e tij. Të shkosh në polici është e kotë dhe ti e di shumë mirë. I panjohura kthehet me pasaportat që do t’i kishin lejuar kantautorit dhe familjes së tij të shpresonin për një të ardhme më të mirë: Të nesërmen gruaja bën disa foto dhe ia sjell. Ai shkon te një falsifikator dhe një javë më vonë pasaporta është gati. I huaji i uron fat. Ata nuk do ta shohin më kurrë njëri-tjetrin. Gruaja i lë fëmijët me nënën e saj dhe shkon të marrë tragetin që shpreson ta çojë në një jetë më të mirë. I kalon kontrollet nga policia shqiptare pa vështirësi dhe kështu, rreth orës 7:00 të mëngjesit të nesërm, anija në të cilën ndodhet hyn në portin e Brindizit”.

Megjithatë, pengesat nuk mbarojnë me kaq: në kontrollet e nisjes për në Itali, një oficer vë re pasaportën false. Para zbarkimit, çdo pasaportë kontrollohet me përpikëri. Një oficer kap atë të gruas dhe i hedh një vështrim asaj përpara se të zhduket pas një dere. Ai duket se tashmë e ka kuptuar. Ai kthehet pas pak dhe e thërret mënjanë. “Kjo pasaportë është false, a e dini?” thotë ai me zë të ulët. “Po, e di”, pranon ajo. “Nuk mund ta lë të kalosh, duhet të të kthej”, thotë oficeri.

Nëna e Ermalit nuk dorëzohet, është një mundësi që nuk mund ta humbasë: Fillon qan duke u përpjekur të mos e shohin të tjerët. Më pas nga çanta nxjerr një fotografi dhe e vendos para. “Këta janë tre fëmijët e mi. Nëse kthehem nuk do të ketë të ardhme për ta”, i thotë ajo. Ai ende vazhdon, duke e shqyrtuar atë, ndërsa gruaja lutet. Papritur ai hap pasaportën e tij dhe e vulos para se t’ia kthejë. Ajo është e lirë të shkojë. Ajo do të donte ta përqafonte, por nuk mundet. “Ik, dhe fat të mirë!”, i thotë oficeri, duke i treguar derën e së ardhmes së saj të pasigurt, por ende për t’u shkruar. Ata nuk do ta shohin më kurrë njëri-tjetrin. “Dy akte dashamirësie shpëtuan katër jetë. Mes atyre jetëve ishte edhe e imja. Ji i sjellshëm. Ju mund të shpëtoni dikë”, theksoi Meta në monologun e tij tejet emocionues.

SHKARKO APP