De La Fuente: Franca ka potencial të jashtëzakonshëm, duhet kujdes ndaj Mbappe!

Spanja synon një vend për në finalen e “Euro 2024”, por fillimisht sonte në mbrëmje duhet të kalojë pengesën që mban emrin “Francë”, Në prag të kësaj sfide, në konferencë për shtyp trajneri i Spanjës, Luis De La Fuente theksoi se Franca ka potencial të jashtëzakonshëm dhe të martën pret një sfidë shumë të luftuar.

“Franca ka potencial të jashtëzakonshëm dhe kjo është e dukshme. Ata kanë një skuadër cilësore, të mbushur me emra të rëndësishëm dhe për këtë unë pres një ndeshje shumë të fortë, të luftuar. Unë nuk dua të bëjë presion ndaj kundërshtarit, por Franca është skuadra që ka bërë paraqitjet më të mira në këtë Europian, të paktën këtë përshtypje më kanë lënë mua.

Mbappe? Ai është i paparashikueshëm, nuk zhduket kurrë. Niveli i tij në 50% është 100% i çdo lojtari tjetër. Ai është një lojtar i jashtëzakonshëm dhe kjo nuk matet me fjalët se ai këtë Europian nuk ka bërë asgjë. Ne do të përpiqemi të minimizojmë kushtet e tij, kemi mjete për të bërë.  Kam besim të verbër te skuadra ime për të kaluar në finale.

Kemi një skuadër shumë të mirë, kemi punuar shumë këto ditë dhe jemi gati për këtë ndeshje. Lamine duhet të vazhdojë të jetë vetvetja dhe të vazhdojë të mësojë. Kemi edhe lojtarë të tjerë që në këtë Europian kanë spikatur duke suprizuar shumë, por jo ne sepse të gjithë që janë këtu ne i njohim prej kohësh. Kemi disa mungesa, por kemi një skuadër shumë të bashkuar dhe forca jonë është grupi. Nisemi me besimin për të bërë mirë dhe për të prekur finalen”, tha strategu i iberikëve.

SHKARKO APP