Klubi i njohur i Seria A bën ofertë zyrtare për Mirlind Dakun

Mirlind Daku mund ta vazhdojë karrierën e tij në Serie A. 26-vjeçari shqiptar është pjesë e Rubin Kazan në Rusi dhe ka me ta një kontratë që e mban të lidhur me klubin rus deri në vitin 2026.

Mediat  ruse kanë shkruar se në drejtim të klubit ka mbërritur një ofertë zyrtare nga skuadra e Cagliarit. Daku ka luajtur vetëm një sezon në kampionatin rus, aty ku u transferua nga Mura e Sllovenisë dhe ka zhvilluar 33 ndeshje duke realizuar 10 gola.

Daku ishte pjesë e Shqipërisë në Euro 2024, por u aktivizua vetëm në fundin e ndeshjes ndaj Kroacisë, ndërsa më pas u pezullua nga UEFA me dy ndeshje për sharjet kundër maqedonasve. Për të transferimi te Cagliari do të ishte një shans i artë për të ngjitur edhe më shumë shkallët në karrierë në një kampionat prestigjioz.

 

SHKARKO APP