New York Times: Deri ku mund të shkojë Shqipëria?

E drejtuar nga ish-mbrojtësi i krahut të Arsenalit, Barcelonës dhe Brazilit, Sylvinho, Shqipëria është një skuadër kundërsulmuese, së cilës iu deshën 23 sekonda për të shënuar në Euro 2024, pasi Nedim Bajrami vendosi një rekord të ri për golin më të shpejtë në historinë e Kampionatit Evropian në ndeshjen kundër Italisë.

Kështu shkruan “New York Times” për skuadrën e Kombëtares Shqiptare.

Deri ku mund të shkojë Shqipëria?

Sylvinho dhe Pablo Zabaleta kanë bërë një nga dyshet më argëtuese të skuadrës në një kohë, dhe ata kanë ndihmuar në ndërtimin e një skuadre që lufton fort, por mund të hasë vështirësi në të dyja zonat e penalltisë.

Goli i hershëm i Nedim Bajramit kundër Italisë dhe goli i mrekullueshëm i Laçit me kokë afër shtyllës kundër Kroacisë na treguan se çfarë mund të bëjë kjo skuadër, por deri tani një skuadër kundërsulmuese mund të shkojë vetëm kur i mungon avantazhi klinik para portës. Goditja me lugë e Mirlind Dakut në minutën e 88-të ishte një lloj rasti që nuk mund të humbasë një i dobët.

Një tjetër përleshje e portës në minutën e 90-të, që përfundoi me Dakun që pa dashje goditi anën e kokës së Josko Gvardiol, dukej se ishte vula e gomës në një disfatë të rëndë.

Por më pas, disa minuta pas kohe, ata i gjetën këndet e tyre drejt në kryq. Pasimi i tërheqjes nga Mitaj në të majtë ishte i lezetshëm. Vrapimi i vonuar i Gjasulës në zonën e penalltisë ishte perfekt. Goli pa stadiumin e Hamburgut të shpërthejë në zhurmë dhe përqafime.

Nëse Shqipëria arrin të dalë nga ky grup si kualifikuese e vendit të tretë, do të përballet ose me fituesit e Grupit E (grupi i kaosit që përmban Belgjikën) ose me Grupin F (i cili ndoshta do të kryesohet nga Turqia ose Portugalia).

Ka një Plan A të mirë për këtë ekip shqiptar. Ata frenuan me kujdes lojën e Kroacisë për pjesën më të madhe të pjesës së parë, duke i mposhtur ato për topat e dytë. Kristjan Asllani dha një paraqitje të shkurtër se pse ai ka të ngjarë të jetë pasuesi i Brozovic në Inter Milan. 22-vjeçari është i kompozuar në zotërim dhe luftarak jashtë saj. Ka një kalim të zgjuar mes të gjitha kundërpresioneve fizike. Gjithçka që u nevojitet është një opsion më dinamik për shënimin e golave ​​përpara (duke thënë se Armando Broja i Chelseat ishte një zëvendësues i papërdorur).

Plani B i Shqipërisë duket të jetë, “Bëni planin A, por vraponi edhe më fort”. Kjo u jep atyre mundësinë e një boksieri kundër Spanjës të hënën në mbrëmje.

Trajneri i Shqipërisë Sylvinho, duke folur për EURO2024.com, tha:

“Loja ndryshoi shumë në pjesën e dytë. Mendoj se kemi bërë zëvendësime të mira. Por ju duhet të respektoni palën tjetër, sepse Kroacia ka qenë shumë mirë gjatë viteve të fundit.

Ata kanë lojtarë të pabesueshëm. E gjithë loja është e vështirë për t’u analizuar. Në pjesën e parë dolëm shumë mirë, por në pjesën e dytë patëm vështirësi për më shumë se 15 deri në 20 minuta.

Por në fund të lojës, ne e merituam barazimin.”

Ndërsa trajneri i Kroacisë Zlatko Dalic tha:

“Kjo ishte një ndeshje e vështirë, me dy pjesë krejtësisht të ndryshme. U investua shumë energji për të kaluar 2-1 dhe më pas shënuam gol në kohën e shtuar. Është e vështirë të shënosh gol në minutën e fundit.

Pjesa e parë ishte shumë e keqe dhe e dyta shumë më e mirë, që është inkurajuese për ndeshjen me Italinë, një fitore ndaj Italisë do të na çojë më tej. Jemi ende në lojë, do të përgatitemi dhe do të bëjmë gjithçka që kemi për të vazhduar më tej.”