Tifozët holandezë do të dhurojnë spektakël si shqiptarët në Dortmund, priten mbi 75 mijë

Të paktën 75,000 tifozë holandezë të futbollit pritet të udhëtojnë në Dortmund për të brohoritur skuadrën në ndeshjen e tyre gjysmëfinale me Anglinë në Euro 2024 të mërkurën.

Me Dortmundin më pak se 100 kilometra nga kufiri, shoqata e futbollit KNVB tha se mijëra tifozë pritet të udhëtojnë pa bileta dhe ta shikojnë ndeshjen në ekranet e “zonës së tifozëve” nëpër qytet.

UEFA ka ndarë vetëm 1500 bileta për tifozët holandezë, disa prej të cilave thuhet se i kanë blerë 800 euro. Dhomat e hoteleve me tre yje në qytetin Ruhr kanë arritur deri në 2000 € nata.

Mbi 75 mijë tifozë holandezë dhe 25 000 anglezë priten në qytetin perëndimor të Gjermanisë, me vetëm 65 000 me bileta.

Parqet e tifozëve në ”Friedensplatz” në qytet dhe në “Westfalenpark” pranë stadiumit ka të ngjarë të jenë të mbushura me tifozë që nuk kanë bileta për ndeshjen. /Rozalb Lika-Koha Jonë/

 

SHKARKO APP