Laert Haxhiu bandë me 15 anëtarë! Që nga 9 vrasjet me porosi tek armiqësia me Aldo Baren

Leart Haxhiu është emri më popull sot në mediat shqiptare. Ai drejtoi një bandë me 15 persona. Ishte fare i ri, kur banda e Aldo Bares i dogji shtëpinë, dhe i vrau nipin, Bledar Haxhiun. Lista e krimeve për të cilat akuzohet Laert Haxhiu është e gjatë. Akuzohet se qëndron pas të paktën 16 krime të rënda. Mes nëntë vrasjeve për të cilat Haxhiu akuzohet se është organizator dhe porositës janë edhe 2 ekzekutime të ndodhura në Athinë, atë të Lulzim Qorrit, në Dhjetor 2018 dhe Dikens Halilit, në Tetor 2021.

Laert Haxhiu ndodhet aktualisht i burgosur në Janinë për largim nga vendi i aksidentit dhe prishje e qetësisë publike. Kërkesa e autoriteteve shqiptare për ekstradimin e tij në gusht u rrëzua nga Gjykata e Janinës. Rivali i Aldo Bares, kërkohet që prej vitit 2017 për masakrën e Lushnjës, ku u vranë Zamir Latifi dhe Jurgen Hoxha.

Vrasja e biznesmenit Besmir Hidës duke pirë kafe, daja i Zamir Latifit, viktimës së atentatit më lart, ishte terrorizuese. Laerti u dyshua, por asgjë e zbardhur. Në vitin 2019 u gjet në një lokal, i vrarë me një plumb në kokë Enver Boriçi, vëllai i Arben Boriçit, i dënuar me burgim përjetë, si anëtar i bandës së Lushnjes. T

rupi i pajetë në 19 Tetor të vitit 2021 në afërsi të lumit Shkumbin, u identifikua si Alban Semaku që sapo kishte dalë nga burgu i Peqinit, i dënuar për pjesmarrje në një vrasje të dyfishtë në vitin 1998, atëherë kur mbante emrin e vërtetë, Elton Mermali. Adoleshenti i Bandës së Lushnjës ishte një nga ekzekutorët direkt të Bledar Haxhiajt, kushëri me Laert Haxhiajn. Dyshimet janë se u vra për hakmarrje, por prokuroria arriti tek banda e re që nisi gjuetinë e lidhjeve të Aldo Bares në Lushnjë, sot pas 2 vjetësh.

Marrë nga /Shqiptarja.com/

BANDA E LAERT HAXHIUT

1-LAERT HAXHIU ORGANIZATOR
2-ARTAN TAFANI- ANËTARË
3-ENRIKO XHAHYSA
4-KLEA GJATA
5-FATJON VELIU
6-BLEDAR BERBERI
7-MARIGLEN TOPUZI
8-BUJAR ABEDINI
9-LORENC LALA
10-FIRDEUS BERBERI
11-KRISTI BIZHEKU
12- ENDRI ÇAUSHI
13- LIGOR LOMAÇKA
14- IDRIZ MANE
15- GËZIM SPAHIU (ARAPI)
16- ERISIAN ABEDINI

VRASJET E BANDËS SË LAERT HAXHIUT

I VRARË- LULZIM QORRI
I VRARË – DIKENS HALILI
I VRARË- ALBAN SEMAKU
I VRARË – ÇAJUP SELIMI
I VRARË- ALBI BASHALIUT
I VRARË- FRIDMAN XHAFERRAJT
I PLAGOSUR- KUJTIM META
TENTATIVË – AVOKATIN ADRIATIK GURI
TENTATIVË- REXHEP GINA
TENTATIVË- GENCI HIDA
KANOSJE- DY PUNONJËS POLICIE

SHKARKO APP