Rihapet aeroporti i Kabulit për fluturimet e brendshme

“Ariana Afghan Airlines”, rifilloi disa fluturime në Afganistan midis Kabulit dhe tre qyteteve të mëdha provinciale të shtunën, pasi një ekip teknik nga Katari rihapi aeroportin e kryeqytetit për ndihmë dhe shërbime shtëpiake.

Fluturimet midis Kabulit dhe qytetit perëndimor të Heratit, Mazar-i Sharif në Afganistanin verior dhe Kandahar në jug kanë filluar, tha linja ajrore në një deklaratë në faqen e saj në Facebook.

“Ariana Afghan Airlines është krenare që rifillon fluturimet e saj të brendshme”.

Rihapja e aeroportit, një litar jetësor jetësor si me botën e jashtme ashtu edhe me territorin malor të Afganistanit ka qenë një përparësi e madhe për talebanëve, pasi ata kërkojnë të rivendosin rendin pas kapjes së rrufesë të Kabulit më 15 gusht.

SHKARKO APP