Le Petit Parisien (1938) Mbretëresha Geraldinë: “Dje, e admirova Shqipërinë; sot, e dua atë”

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 9 Dhjetor 2018

 “Le Petit Parisien” ka botuar, të dielën e 6 shkurtit 1938, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me mbretëreshën Geraldinë dhe pështypjen e saj për Shqipërinë, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 Mbrëmje e shkëlqyer në Tiranë në nder të fejuarës së mbretit Zog

 Londër, 5 shkurt (dep. P. P.)

 Një mesazh i Reuter-it nga Tirana njofton se mbrëmë u mbajt një darkë e shkëlqyer në Pallatin Mbretëror në nder të konteshës Geraldinë Apponyi, të fejuarës së mbretit Zog.

 Të gjithë anëtarët e familjeve më të vjetra shqiptare, që ishin ftuar në këtë pritje, u prezantuan me mbretëreshën e ardhshme.

 E intervistuar sot mbi përshtypjet e saj, kontesha Geraldinë tha:

 – Dje, e admirova Shqipërinë; sot, e dua atë; nesër, shpresoj që t’i shërbej asaj.

SHKARKO APP