Iku nga PD, Alibeaj: Kjo është ndarja finale. Parti të re me Bashën, me shumë përgjegjësi

Një ditë më parë, Enkelejd Alibeaj tha se nuk do të jetë pjesë e grupit parlamentar të PD-së, pasi për të selia blu është kthyer në partia berishiste dhe se kjo gjë nuk e përfaqëson.

”Diferencimet me Berishën i kam që në 2012. Në 2012 kam qenë deputet i PD dhe kam pasur qëndrimet e mia, kam votuar kundër. Situata e shëmtuara të sulmeve tek selia, shpifjeve llumit të hedhur dhe mbi të gjitha dallimet e mëdha qëndrimet politike karshi korrupsionin konceptit të non gratës, karshi distancimit që do të duhet që një parti do të mbaj ndaj korrupsionit, një parti politikë në këtë situatë ku është nuk mund të ketë si ofertë politike të shkuarën. Njerëz të provuar e stërprovuar se partia është e imja. Kjo është ndarja finale”,-tha Alibeaj në ”Report Tv”.

Nga ana tjetër, Alibeaj thotë se janë premisat për krijimin e një partie të re me ish-kryetarin e PD-së Lulzim Bashën, por duhet të shikohet me përgjegjësi.

”Secili prej nesh duhet të marrë përgjegjësi. A mos duhet thjeshtë të shërbej, një koncept i ri elektoral synimin e vet duhet të ketë për tu rritur dhe të jetë faktor në 2025. Aftësia jonë duhet të jetë e tillë që të kapi këtë pjesë. Duhet të jetë moment sakrificë për secili, duke nisur nga unë i pari”.

SHKARKO APP