Rama sulmon në BBC politikën britanike: Deklaratat kundër komunitetit shqiptar, të turpshme

Kryeministri Edi Rama është në Mbretërinë e Bashkuar për një vizitë zyrtare, nga ku nuk ka ngurruar të sulmojë politikën britanike duke folur për mediat vendase.

Ndonëse 13 mijë shqiptarë hynë në Britani me gomone vitin e kaluar, Rama u shpreh se shqiptarët nuk duhet të karakterizohen si njerëz që shkojnë në Angli me gomone. Sipas tij, çështja e kalimeve me gomone kishte çuar në një “pikë shumë të ulët” në marrëdhëniet MB-Shqipëri dhe se “ka qenë një moment shumë, shumë i turpshëm për politikën britanike”.

SHKRIMI I PLOTË

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama kritikoi sot komentet për emigrantët që kalojnë Kanalin nga Sekretarja e Brendshme Suella Braverman.

Në një vizitë në Britani për bisedime me kryeministrin Rishi Sunak, zoti Rama tha se çështja e kalimeve me gomone kishte çuar në një “pikë shumë të ulët” në marrëdhëniet MB-Shqipëri.

“Ka qenë një moment shumë, shumë i turpshëm për politikën britanike”, tha lideri i vendit ballkanik.

Ai shtoi se shqiptarët nuk duhet të karakterizohen si njerëz që vijnë me gomone dhe apeloi që të mos lejohen ‘disa mollë të kalbura’ që të ndikojnë në pikëpamjen e britanikëve për bashkatdhetarët e tij.

“Meqë Britania nuk ka të bëjë vetëm me James Bond-in apo Mr. Bean, ne nuk kemi të bëjmë vetëm me ‘Taken’”, tha Rama, duke iu referuar filmit të Liam Neeson për trafikantët shqiptarë.

Shifrat treguan se të paktën 13,000 shqiptarë hynë në Britani me gomone vitin e kaluar, që ishte pak më pak se një e treta e të gjithë mbërritjeve.

Zonja Braverman ndezi një grindje diplomatike me Tiranën në tetor kur foli për “lejimin e të gjithë kriminelëve shqiptarë të vijnë në këtë vend”.

Duke folur për programin Today të BBC Radio 4 mëngjesin e sotëm, zoti Rama kritikoi karakterizimin e bashkatdhetarëve të tij nga politikanët britanikë.

Ai tha: “Fatkeqësisht ne e kemi parë veten dhe komunitetin tonë duke u veçuar në këtë vend për qëllime politike.

Ka qenë një moment shumë, shumë i turpshëm për politikën britanike”.

Por zoti Rama tha se ishte “shumë i kënaqur” me zotin Sunak pasi ata nënshkruan një marrëveshje dypalëshe në dhjetor për të ndihmuar pjesërisht në trajtimin e imigracionit të paligjshëm.

“Jam shumë i kënaqur me kryeministrin tuaj, ne kemi vendosur një rrugë të qartë për të trajtuar së bashku çdo gjë që duhet të përjashtohet nga marrëdhëniet tona dhe nga botët tona të ligjit dhe drejtësisë”, shtoi ai.

“Por në të njëjtën kohë duke u siguruar që disa mollë të kalbura të mos përcaktojnë komunitetin shqiptar këtu dhe marrëdhëniet tona”.

I nxitur nëse ai kritikonte përshkrimin e emigrantëve që kalojnë Kanalin nga politikanët britanikë apo “stereotipizimin” e shqiptarëve, zoti Rama u përgjigj: “Kanë të drejtë të dy”.

“Dua të them pikërisht atë që është folur nga anëtarët e kabinetit, duke filluar nga Sekretarja e Brendshme.

Dhe pastaj dua të them pikërisht atë që është zhvilluar si veçimi i komunitetit tonë, që nuk është diçka që ju bëni në qytetërimin tonë dhe që është diçka që nuk përfaqëson fare Britaninë.

Pra, kjo ka qenë një pikë shumë e ulët në marrëdhëniet tona, por ka një vullnet për ta kapërcyer atë”.

“Është e vërtetë që duke forcuar bashkëpunimin tonë ka disa rezultate të qarta që po i vë në dukje kryeministri këtu dhe qeveria.
Por, nga ana tjetër, ne gjithmonë do të refuzojmë të kemi këtë përzierje mes disa kriminelëve dhe shqiptarëve si të tillë, sepse dhënia e një vule etnike krimit në vetvete është krim”.

Në fillim të këtij muaji, Z. Sunak tha se marrëveshja e tij me Shqipërinë tashmë po funksiononte, me 500 emigrantë të paligjshëm të kthyer në vend dhe ‘shumë më pak’ që bënin udhëtime në MB.

Zoti Rama tha se çështja e kalimit të Kanalit ishte një ‘çështje komplekse’, por theksoi se shqiptarët që jetojnë në Britani nuk duhet të karakterizohen si njerëz që vijnë me varka.

“Ne jemi këtu si një komunitet i rëndësishëm dhe ne jemi këtu duke vozitur, duke ndërtuar, duke gatuar dhe madje duke kënduar për ju djema”, shtoi ai.

“Nuk ka të bëjë vetëm me varkat, ka të bëjë me një çështje komplekse që ka të bëjë, natyrisht, me ambicien dhe nevojën e njerëzve në pjesën tonë të botës për të shkuar në vende ku ata e imagjinojnë të ardhmen e tyre të jetë më shumë në duart e tyre dhe më shpejt”.

SHKARKO APP