Gara në Azerbajxhan/ Verstappen përplaset, triumfon Perez (VIDEO)

Gara spektakolare e Çmimit të Madh në Azerbajxha, është mbyllur me triumfin e Sergio Perez në Formula 1. Max Verstappen kryesonte garën dhe 5 xhiro nga fundi iu përmbys gjithçka pas problemeve me gomat duke humbur kryesimin.

Për rreth 45 minuta gara u ndërpre dhe kur kishin mbetur edhe 2 xhirot e fundit vjen edhe një tjetër befasi, këtë herë me protagonist kampionin në fuqi. Hamilton doli nga pista dhe përfundoi në vendin e fundit.

Ndërkohë, menjëherë pas Perez në finish mbërriti Sebastian Vettel, ish-piloti i Ferrarit, i cili këtë sezon drejton një makinë Aston Martin. I treti në podium u ngjit Pierre Gasly me Alpha Tauri. Charles Leclerc i Ferrarit u rendit i katërti, ndërsa shoku i tij i skuadrës Carlos Sainz vetëm i teti.

 

SHKARKO APP