Nga burgu, Fredi Beleri, drejt parlamentit Europian!

Sot u mbyllen votimet për parlamentin Europian. Në Francë dhe Gjermani kanë humbur partitë në pushtet. Presidenti francez shpërndau sonte parlamentit pas humbjes.

Ndërkohë në Greqi sipas mediave të huaja, konkretisht, Demokracia e Re përllogaritet të ketë marrë mbi 28.6 % dhe pritet të zgjedhë 7 eurodeputetë.

Përtej fitores së Neo Demokracia, nga numërimi i rreth 50 % të votave deri më tani rezulton se nga kandidatët për eurodeputet të Demokracisë së Re, i treti renditet kryebashkiaku i zgjedhur i Himarës, Fredi Beleri.

Lista e Nea demokracia kryesohet nga gazetari Giorgos Attias me 3775, i ndjekur nga Vangelis Meimarakis (2868) dhe Fredi Beleri (2473).

Më pas vijnë me radhë Manolis Kefalogiannis (2003), Eliza Vozeberg (1941), Eleonora Meleti (1541) Vassilis Kontozamanis dhe Pirro Dhima.

Mediat greke e shpallin fitues Fredi Belerin.

Nga qelia e burgut në Tiranë ai do të shkojë deputet në parlamentin Europian.

SHKARKO APP