Home Bota Shuhet Papa B...

Shuhet Papa Benedikti, arritjet dhe skandalet

75
0

Ish-Papa Benedikti XVI u shua këtë 31 dhjetor në moshën 95-vjeçare. Në shkurt 2013, Benedikti XVI tronditi botën, duke u bërë papa i parë që nga viti 1415 që dha dorëheqjen nga ky rol, për arsye shëndetësore.

Por, kush ishte Papa Benedikti?

Benedikti XVI ishte Papa i parë gjerman që u zgjodh në krye të kishës katolike në 1000 vjet, kur ai pasoi Gjon Palin II në prill të vitit 2005. I njohur atëherë si kardinali gjerman Joseph Ratzinger, ai u bë udhëheqësi i 265-të i Kishës Katolike Romake, duke zgjedhur emrin Benedikti XVI. Emërimi i tij erdhi pasi kishte drejtuar Kongregacionin e Vatikanit për Doktrinën e Besimit nga viti 1982 deri në 2005.

Në atë kohë, Benedikti u etiketua nga një kardinal si “duart e sigurta”, por papati i tij tetë-vjeçar u shënua nga gabime dhe skandale. Joseph Ratzinger lindi në një familje katolike më 16 prill 1927 në Marktl am Inn, një fshat i vogël në Gjermaninë juglindore. Ai e kaloi pjesën më të madhe të adoleshencës në vendlindje, afër kufirit austriak.

Ai shpesh e përshkruante veten si një “Mozartian” dhe i pëlqente të luante piano gjatë gjithë jetës së tij. Pas ditëlindjes së tij të 14-të në vitin 1941, Ratzinger u regjistrua në Rininë Hitleriane. Anëtarësimi në organizatën naziste kërkohej ligjërisht në atë kohë dhe djaloshi adoleshent mbeti në Rininë e Hitleriane për të shmangur tarifat e shkollimit. Më vonë në fund të Luftës së Dytë Botërore ai u regjistrua në shërbimin ndihmës kundërajrore ushtarake.

Ratzinger përfundimisht u shfajësua nga e shkuara dhe e quajti Holokaustin si një “kohë të errët” në jetën e tij. Pas studimeve për filozofi dhe teologji në Universitetin e Mynihut, ai u shugurua meshtar në vitin 1951, përkrah vëllait të tij Georg.

Skandalet e abuzimit

Kardinali Joseph Ratzinger më pas shërbeu si kryepeshkop i Mynihut nga viti 1977 deri në vitin 1982. Kjo periudhë e jetës së tij më vonë u vu nën një shqyrtim të veçantë mes akuzave të përhapura për abuzime seksuale brenda Kishës Katolike. Megjithëse trashëgimia e tij u dëmtua nga skandali, Benedikti ishte përgjegjës për ndryshimin e qasjes së Vatikanit ndaj abuzimeve nga kleri.

Ai ishte Papa i parë që u takua me viktimat e abuzimit dhe e drejtoi kishën të ndiqte një rrugë përulësie duke kërkuar falje. Në vitin 2001, ai urdhëroi që të gjitha rastet t’i dërgoheshin në zyrën e tij për shqyrtim, pasi pa se peshkopët e akuzuar po zhvendoseshin nga famullia në famulli dhe nuk ndëshkoheshin.

Gjatë dy viteve të fundit të pontifikatit të tij, Benedikti shkarkoi rreth 400 priftërinj për abuzim. Por në vitin 2018, një raport i porositur nga kisha arriti në përfundimin se të paktën 3,677 njerëz u abuzuan nga kleri në Gjermani gjatë viteve 1946 dhe 2014. Një tjetër raport i mëvonshëm i akuzoi Benediktin për dështimin për të hequr priftërinjtë, edhe pasi ata ishin dënuar penalisht.

Më pak se tre vjet më vonë, ai gjithashtu zemëroi hebrenjtë duke rehabilituar katër peshkopë ultra-tradicionalistë, duke përfshirë një mohues të Holokaustit. Në vitin 2012, skandali “Vatileaks” – i cili zbuloi korrupsionin financiar dhe shantazhet – tronditi gjithashtu papatin e Benediktit.

Në një njoftim tronditës në shkurt 2013, asokohe 86-vjeç, Benedikti tha se i mungonte “forca e mendjes dhe e trupit” për të drejtuar Kishën dhe u përkul. Në vitet e tij të mëvonshme, Benedikti u bë gjithnjë e më i dobët ndërsa ia kushtoi jetën e tij pas papatit lutjes dhe meditimit.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit