Home Bota 5 muaj pas zg...

5 muaj pas zgjedhjeve, ende Holanda është pa qeveri

9
0

Klasa politike në Holandë duket se po orientohet drejt formimit të një koalicioni të vogël, pasi përpjekjet për të formuar një kabinet qeveritar të përbërë nga 5 parti dështuan ditën e martë.

Kur kanë kaluar më shumë se 5 muaj pas zgjedhjeve të përgjithshme që e lanë spektrin politik holandez të fragmentarizuar, partitë thonë se nuk dëshirojnë ta formojnë qeverinë e re me disa subjekte politike të majta.

Vendimi nga partia e kryeministrit në detyrë Mark Rutte, Partia Popullore për Liri dhe Demokraci, e njohur me akronimin VVD dhe kristian-demokratëve të CDA-së erdhi pas muajsh të tërë bisedimesh mes liderëve politikë.

Rutte që ka drejtuar një administratë në detyrë me fuqi të kufizuara që prej 17 marsit, deklaroi se ishte i gatshëm të bisedonte me partitë e majta për çështje si klima dhe arsimi, por jo për t’i përfshirë në një kabinet 5-palësh.

 

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit