Home Aktualitet Balliu: Këtu ...

Balliu: Këtu nuk ka ndodhur një fitore, por një vjedhje. PS nuk rri në qeveri deri më 2025-n

24
0

Ish-deputeti i PD-së Klevis Balliu, i ftuar në emisionin “Front line” të gazetares Marsela Karapanço, në “News 24” deklaroi se gjasat që PS të fitojë zgjedhjet e 2023 janë shumë të pakta.

Balliu theksoi se më 25 prill nuk ka ndodhur një fitore, por një vjedhje. Ai shtoi se institucionet në vend po fshehin krimin zgjedhor, përfshirë edhe KAS-in.

“Gjasat që PS të fitojë zgjedhjet më 2023 janë shumë të pakta. Ky nuk është suksesi i zgjedhjeve, por është suksesi i një vjedhjeje. Nuk është problemi se jam i PD-së, por fakt konkret është se disa persona në disa njësi kanë votuar më shumë se një herë. Nëse do kishte ndodhur problemi vetëm në një njësi, do mirëkuptoja, por kemi parë se ka ndodhur në Durrës, në Gjirokastër, Berat etj. Ky ishte sistem i ngritur, që shumë persona në mbarë Shqipërinë të votojnë më shumë se njëherë. Në Berat është votuar nga disa persona shumë e shumë herë. Këto janë metoda të vjedhjes dhe jo fitores. Kemi rast skandaloz edhe në botë po ta marrësh që 5 për qind e votave janë të pavlefshme. Institucionet fshehin krimin, përfshirë edhe KAS. Ne kemi qeveri të mbuluar nga bandat kriminale. Duhet të depolitizohet administrata”, tha Balliu.

Klevis Balliu nënvizon se zgjedhjet në vend janë bërë si në Siçilinë e viteve 1980.

“Këtu nëse je në administratë nuk ndëshkohesh. Rama votoi me një kapele me numrin 12 dhe vota e kryeministrit duhet të ishte e pavlefshme. Kemi dokumentim, të individëve që janë kapur me para në dorë. Janë bërë zgjedhje si në Siçilinë e viteve 80-të. Jam dakord që ne duhet ta parandalonim zgjedhjen, por këta vodhën. Këtu edhe institucionet nuk duan prova, që të mos vërtetohet krimi.

Kjo ka qenë një opozitë e sakrificave. Edhe djegia e mandateve ishte pjesë e sakrificës për demokracinë. Opozita është në anën e drejtë. Në zgjedhje humbi e drejta dhe shpresa. Qeveria premtoi legalizime falas e sot shprehen se do prishim në bregdet. Këta thonë kështu, por e kemi parë si e kanë bërë Durrësin”, deklaroi Balliu.

PJESË NGA INTERVISTA

Aksioni i opozitës në vjeshtë? Zoti Basha ka pasur një deklaratë që shumëkush mund të mendojë se është një propagandë…

Kjo është një betejë për vendin, para se të jetë për PD. Basha luftën ndaj paligjshmërisë së shtetit që ka krijuar Edi Rama nuk mund ta linte në rrugë, por duhet vazhduar. Këtë po bëjnë të gjithë opozitarët. Beteja vazhdon.

A po luhet një bllof me zgjedhje të parakohshme?
Pse është bllof?! Gjasat që PS të rrijë deri në 2025 nuk ekziston. Këtu ka ndodhur një vjedhje dhe ata do të mbajnë përgjegjësi. Mandati i tretë është një mandat qejfi, jo halli. Nuk e çon deri në 2025 pasi nuk është ndaluar beteja e 25 prillit. Kjo betejë ishte për votën e lirë. Por s’u bë. Ne luftuam për zgjedhje të lira dhe të ndershme. A votuan qytetarët e lirë? Ça do bëjmë? Do i lëmë në rrugë? Jo. Aksioni opozitar do të vazhdojë me çdo mjet, në çdo rrugë.

Edhe me protestë në rrugë?
Me gjithçka. Do gjenden mekanizmat se si do të luftohet. Se shoh këtë çështjen e dorëzimit të mandateve me rëndësi. Unë kam qenë ai që kam dorëzuar mandatin. Qeverisë skam ça ti mbush mendjen unë për krimin e organizuar, pasi ajo drejton. E thonë faktet që ka pasur masakër elektorale. Dini që është arrestuar njeri për atë furgonin me karta që u bllokua?! Kjo linjë që ka zgjedhur Lulzim Basha, është linja që duan demokratët.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Aktualiteti

Më shumë nga Aktualiteti

Lajmet e Fundit

Te Fundit