E moshuara 104-vjeçare mposht për herë të dytë COVID-19, momenti kur del nga spitali

Një grua 104-vjeçare ka marr duartrokitjet e stafit të spitalit kolumbian pasi u shërua për herë të dytë në më pak se një vit nga coronavirusi.

Carmen Hernandez mori një ovacion nga mjekët ndërsa u rreshtuan përgjatë korridoreve të Spitalit Universitar “San Rafael” në Tunja ndërsa u transportua në një shtrat spitali.

Dhe ndërsa ajo dilte jashtë – tani me një mbulesë plastike të ajrosur mbi shtrat – rezultatet e stafit të veshur me çantë PPE vazhduan duartrokitjet ndërsa Hernandez u lëshua pas 21 ditësh në spital, raporton dailymail.

Ajo ishte në gjendje ta mundte virusin – por pavarësisht se ishte vaksinuar në shkurt të këtij viti, Hernandez u diagnostikua me COVID-19 për herë të dytë në muajin mars.

Hernandez u shtrua në njësinë e kujdesit intensiv të Spitalit Universitar San Rafael de Tunja ku mjekët dhe infermierët e kanë trajtuar atë.

Të hënën, ajo ishte në gjendje të transportohej larg spitalit me një ambulancë në shtëpinë e saj të kujdesit pasi mundi virusin për herë të dytë.

Jo vetëm se e ka mposhtur dy here virusin, por ajo është shëruar edhe nga një formë agresive e kancerit të lëkurës.

Hernandez ka lindur në Tunja më 14 korrik të 1916 dhe ka një vajzë në moshën 70 vjeçare.

SHKARKO APP