Home ShendetI Si të kuptoni...

Si të kuptoni cilat vitamina ju mungojnë në trup

0
0

Shpesh lind pyetja se si të identifikohet mungesa e vitaminës dhe të zëvendësohen vitaminat që mungojnë.

Vitaminat mund të ndahen në të tretshme në ujë dhe të tretshme në yndyrë. Vitaminat e grupit B dhe vitamina C janë lehtësisht të tretshme në ujë dhe ekskretohen nga trupi ynë përmes urinës. Është shumë e rëndësishme t’i marrim ato rregullisht sepse trupi ynë nuk ka aftësinë t’i ruajë ato. Vitaminat e tretshme në yndyrë (A, D, E, K) grumbullohen në trup dhe ruhen për disa ditë deri në disa muaj.

Disa faktorë çojnë në mungesë të vitaminave që trupi ka nevojë për të funksionuar normalisht. Ushqimi jo i duhur, dieta, aktiviteti i pamjaftueshëm fizik, duhani, alkooli, disa medikamente, por edhe shtatzënia dhe ushqyerja me gji ndikojnë në humbjen e vitaminave.

Me ushqimin e duhur dhe suplementet ushqimore, ne mund të rrisim marrjen e disa vitaminave në trup.

Vitamina A

Mungesa e vitaminës A mund të njihet nga ndryshimet degjenerative në sy, psoriasis, aknet, çrregullimet riprodhuese, koliti ulceroz, cirroza e mëlçisë, humbja e oreksit, dobësimi i sistemit imunitar, infeksionet vaginale dhe të frymëmarrjes dhe çrregullimet e tretjes.

Vitamina B

Lodhja, mungesa e përqendrimit, anemia dhe çrregullimi i sistemit imunitar janë tregues të mungesës së kompleksit të vitaminave B. Tregues disi më kompleks janë demenca, paranoja, depresioni dhe ndryshimet në sjellje, skuqjet dhe çarjet në lëkurën rreth buzëve, si dhe prirja për infeksione.

Vitaminë C

Nëse trupit tonë i mungon vitamina C, ne mund ta njohim atë nga lodhja, ndryshimet e lëkurës, mishrat e përgjakshme, anemia, reduktimi i rezistencës ndaj infeksioneve, shërimi i ngadalshëm i plagëve dhe frakturave, alergjitë, arterioskleroza, artriti, kolesteroli i lartë, dhimbjet e kockave, hipoglikemia dhe stresi.

Vitamina D

Vitamina e diellit, siç quhet shpesh, vitamina D në periudhën e dimrit është pothuajse e pamundur që trupi ta prodhojë. Dhimbjet e kockave, dobësia dhe dhimbjet dhe ngërçet e muskujve, djersitja e tepërt, presioni i lartë i gjakut, përqendrimi i dobët dhe dhimbja e kokës karakterizojnë mungesën e kësaj vitamine.

Vitamina E

Sëmundjet kronike të mëlçisë, mungesa e koordinimit të lëvizjeve, paraliza e muskujve përgjegjës për lëvizjet e syve, çrregullimi i të folurit motorik, anemia e lehtë, katarakti, hiperpigmentimi dhe rritja e ngadaltë tek fëmijët janë karakteristikë e mungesës së vitaminës E.

Vitamina K

Shenjat tipike të mungesës së vitaminës K janë ulja e densitetit të kockave, gjakderdhja e rëndë menstruale, gjakderdhja nga hunda dhe mishrat e dhëmbëve, gjakderdhja nënlëkurore, gjaku në traktin tretës dhe urinë, dhe mavijosje e lehtë.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Shendeti

Më shumë nga Shendeti

Lajmet e Fundit

Te Fundit