Pas vrasjes makabre të djalit të tyre çifti Iranian shokon me rrëfimet për vrasjen e vajzës dhe dhëndri

Prindërit iranianë ‘të cilët goditën me thikë djalin e tyre për vdekje për nder të vrasjes për statusin e tij të pamartuar rrëfejnë për vrasjen e vajzës dhe dhëndrit të tyre vite më parë’
Një çift iranian i akuzuar për goditje me thikë dhe më pas copëtim të trupit të djalit të tyre për një vrasje me nder, kanë rrëfyer gjithashtu vrasjen e vajzës dhe dhëndrit të tyre në të njëjtën mënyrë.
Akbar dhe Iran Khorramdin, 81 dhe 74, u arrestuan tre javë më parë në Teheran nën dyshimin për vrasjen e djalit të tyre krijues të filmit Babak pasi trupi i tij i copëtuar u gjet në një deponi pranë shtëpisë së tyre.

Ndërsa u mor në pyetje nga policia, dyshja pranoi se e kishte vrarë atë sepse ai ishte i pamartuar para se të rrëfente edhe vrasjen e dhëndrit Faramarz dhe vajzës Arezou vite më parë për sjelljen e tyre ‘imorale’, raportojnë mediat iraniane.
Nëna e Babakut, shtoi: “Ne të dy planifikuam vrasjet. Burri im e tha atë dhe unë thashë: “Në rregull”. Nuk jam aspak e trishtua. Kam vuajtur shumë për shkak të tyre. “
Policia po heton ende krimet, sipas faqes iraniane të lajmeve Tasnim.

Dyshja përballet me 10 vjet burg për vrasjen e fëmijëve të tyre nën interpretimin e ngushtë të Iranit të ligjit islamik që jep ndëshkime më të lehta për prindërit që vrasin fëmijët e tyre.
Sidoqoftë, ata mund të përballen me burgim të përjetshëm nëse dënohen për vrasjen e dhëndrit të tyre.
Historia e tmerrshme për herë të parë doli në dritë më 16 maj kur punëtorët e plehrave në Teheran zbuluan një trup të copëtuar në një deponi afër lagjes Ekbatan.
Policia u thirr, gjurmët e gishtave të trupit dhe identifikuan viktimën si Babak Khorramdin, një regjisor i cili studioi dhe punoi në Londër duke filluar në 2010 përpara se të kthehej në Iran për të dhënë mësim.

Oficerët shkuan në shtëpinë e prindërve dhe i arrestuan pasi zbuluan provat e një vrasjeje brenda.
Dyshja fillimisht e mohuan vrasjen, por më vonë rrëfyen duke thënë se kishin futur qetësues në ushqimin e Babakut dhe më pas e kishin qëlluar me thikë ndërsa ishte gjysëm i vetëdijshëm.
Ata më pas e morën trupin e Babakut në një banjë ku e copëtuan, i vendosën pjesët e trupit në një valixhe dhe e hodhën në plehra, sipas raporteve iraniane.
Policia thotë se dyshja atëherë rrëfeu për vrasjen e vajzës Arezou tre vjet më parë dhe për vrasjen e burrit të saj Faramarz 10 vjet më parë, duke përdorur metoda të ngjashme.

Faramarz u vra sepse ai ishte abuziv dhe Arezou u vra sepse ajo po përdorte drogë dhe po sillte të dashurit në shtëpi, tha shefi i policisë së Teheranit Husein Rahimi
Çifti pretendoi se të dy Faramarz dhe Arezou ishin zhdukur, duke sugjeruar që ata kishin ikur për të jetuar jashtë vendit dhe policia nuk hetoi kurrë zhdukjet.
Zyrtarët tani po hetojnë çiftin dhe po shikojnë nëse ndonjë anëtar tjetër i familjes është zhdukur në rrethana të dyshimta.
Akbar dhe Irani kanë dy fëmijë të tjerë – Afshin dhe Azar – që të dy janë gjallë.

Analisti dhe Redaktori i Lindjes së Mesme në Iran International TV, Jason Brodsky tha: ‘Unë mendoj se vdekja e tmerrshme e Babak Khorramdin është vetëm shembulli i fundit i një modeli të gjatë të dhunës në familje që kemi parë në Iran.
‘Kjo pason vdekjen tragjike të Ali Fazeli Monfared, i cili u vra nga anëtarët e familjes pasi ata zbuluan se ai ishte homoseksual.
‘Kjo nuk është për të përmendur rastin e vitit të kaluar të Romina Ashfrafi, një vajzë 14-vjeçare që iu pre koka nga babai i saj për një vrasje për nder.’

Ai shtoi:‘Pavarësisht se një ligj për mbrojtjen e fëmijëve është miratuar në vitin 2020 në Iran, vrasjet për nder dhe dhuna në familje vazhdojnë më gjerësisht, dhe kjo është një fushë që komuniteti ndërkombëtar duhet të adresojë me Iranin.’

Ka pasur një rritje të dhunës në familje dhe vrasjeve familjare gjatë pandemisë ndërsa njerëzit kalojnë kohë me të afërmit në shtëpi.

SHKARKO APP