Home Bota Fauci thirrje...

Fauci thirrje Kinës: Publiko të dhënat e shkencëtarëve që u sëmurën në laboratorin e Wuhanit

2
0

Epidemiologu kryesor amerikan Anthony Fauci i ka kërkuar Kinës që të publikojë të dhënat mjekësore të nëntë personave që kanë marrë një sëmundje të ngjashme me koronavirusin.

Sipas mediave të huaja, Fauci argumentoi se të dhënat mjekësore mund të përmbajnë të dhëna nëse virusi vdekjeprurës u shfaq për herë të parë si rezultat i një rrjedhjeje nga laboratori në Wuhan.

Të dhënat kanë të bëjnë me tre studiues në Institutin e Virologjisë Wuhan të cilët u sëmurën në nëntor 2019 dhe gjashtë minatorë që u sëmurën pasi hynë në një shpellë me lakuriq nate në 2021, sipas Financial Times.

Shkencëtarët nga instituti më pas vizituan shpellën për studiuar lakuriqët e natës. Tre nga minatorët vdiqën.

“Unë do të doja të shihja të dhënat mjekësore të tre shkencëtarëve të cilët u raportua se ishin të sëmurë në vitin 2019. A u sëmurën ata vërtet dhe nëse po, me çfarë?”, tha Fauci.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit