Home Aktualitet Banorët rrëfe...

Banorët rrëfejnë tmerrin nga tërmeti në Bulqizë: U frikësuam! Kapa kalamajtë i nxora jashtë

69
0

Si pasojë e lëkundjeve të forta të tërmetit të ndjera mëngjesin e sotëm në vendin tonë janë raportuar dëmtimet e para të shtëpive në bashkinë e Bulqizës.

Punonjës të njësisë administrative Shupenzë, në një deklaratë raportuan se deri më tani janë lajmëruar për dëmtimin e 4 shtëpive, kryesisht ne fshatrat Homesh, Shtushaj, Kovashic, ndërsa kanë nisur punën në terren për verifikimin e shkallës së dëmtimeve.

Pranë njësisë administrative Shupenzë sot erdhën 4 lajmërime që ka dëmtime të lehta ose të rënda në 4 shtëpi të ndryshme në 4 fshatra të ndryshme. Sot bashkë me administratorin dhe dy shoqet e grupit tonë po dalim për verifikim për të parë dëmtimet. Do të shkojmë në të 4 shtëpitë për të parë gjendjet, pastaj do të parashtrojmë mendimet tona dhe do të shikojmë për ndihmën që do të japim nga ana financiare. Kjo është shtëpia e parë që erdhëm ta verifikojmë. Ishalla nuk do të kemi dëmtime të mëtejshme”, shprehet një punonjëse e njësisë administrative Shupenzë, që shtrihet në veri të bashkisë Bulqizë.

Ndërkohë grupet e verifikimit te njësive te tjera si Zerqan, Gjorice, Ostren, Trebisht, Martanesh dhe Fushe Bulqize po vijojnë punën ne terren për te parë më nga afër situatën.

Një banor i kësaj zone tregon ambientet e brendshme të shtëpisë, ndërsa duken krisjet në muret e shtëpisë, ndërsa i zoti i shtëpisë shprehet: “Kjo është pjesa e dëmtuar e shtëpisë, është e pabanueshme. Shikojeni vetë, ja! Për mua është e pabanueshme!”.

Një banore ka treguar edhe frikën që kishin kaluar në momentet kur ra tërmeti, ndërsa u shpreh se kanë dalë menjëherë jashtë nga tronditja që ndjenë.

“Shumë shumë, e tronditi mo. Kapa kalamajtë i nxora jashtë. Jo s’ka dëme materiale. U frikësuam, dolëm përjashta direkt”, tha banorja.

Lëkundjet me magnitudë 4.7 u ndjenë 56 km në verilindje të qytetit të Tiranës, si dhe 16 km në perëndim dhe veriperëndim të Maqedonisë së Veriut.

Thellësia e lëkundjeve ishte vetëm 10 km, sipas raportimeve të “EMSC”.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Aktualiteti

Më shumë nga Aktualiteti

Lajmet e Fundit

Te Fundit