Home Bota Do të kthejë ...

Do të kthejë Britaninë në BE? Lideri i laburistëve përgjigjet për Brexit

0
0

Lideri i laburistëve në Britaninë e Madhe, Keir Starmer i ka dhënë përgjigjen finale pyetjes që mundon mijëra britanikë, nëse ai do të rikthejë vendin në BE. Ai nxitoi të shprehej se ai ka të drejtën që të kërkojë ndryshime në marrëveshjen e Brexit me BE-në.

Gjithë ky nxitim për të mbuluar ato ç’ka tha në Montreal erdhi pasi vërejtjet e tij u bën objekt diskutimi nga konservatorët, të cilët thanë se Starmer shkoi përtej asaj çka ai kishte thënë më parë se ishte i përgatitur të pranonte në raport me Brexit.

Starmer tha se do të shqyrtonte përmirësimet e mundshme sektor pas sektori të marrëveshjes në 2025. Ai u tha gazetarëve se “nuk ka asnjë shans për t’u bashkuar me BE-në, dhe për asnjë rast bashkimi doganor apo tregu të vetëm“.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit