Home Bota FOTO/ Xhamia ...

FOTO/ Xhamia luksoze që theu 3 rekorde botërore

60
0

Xhamia e re e Madhe e Egjiptit prej 19,000 m2 dhe pret 107,000 besimtarë. Egjipti ka ndërtuar një xhami rekord në kryeqytetin e tij të ri administrativ, por është kritikuar gjerësisht për kostot e mëdha.

Qeveria egjiptiane ka ndërtuar një qytet të ri në shkretëtirë, në përpjekje për t’i larguar njerëzit nga Kajroja e mbipopulluar. Zbulimi i qendrës së re dhe xhamisë u kritikua në rrjetet sociale. Kjo vjen në një kohë kur Egjipti po lufton me rritjen e çmimeve dhe inflacionin që shkon në pak më shumë se 30% në mars.

Kryeqyteti i ri administrativ i Egjiptit është ndërtuar 45 km në lindje të Kajros. Qendra e saj e re Kulturore Islame përfshin Xhaminë e Madhe, e cila mbulon më shumë se 19,000 m2 dhe është e aftë të presë 107,000 besimtarë.

Ndërtimi i xhamisë kushtoi 800 milionë paund egjiptianë ose 25.9 milionë dollarë dhe është xhamia e dytë më e madhe në Afrikë. Xhamia ka thyer tre rekorde botërore, përfshirë foltoren më të lartë në botë, me lartësi 16.6 m dhe të punuar me dorë nga llojet më të mira të drurit.

E dyta dhe e treta ishin për llambadarin kryesor të xhamisë, e cila është më e rënda në botë me peshë 24,300 kg dhe më e madhja, me një diametër prej 22 m dhe përfshin katër nivele. Ceremonia e hapjes u ndoq nga presidenti Abdul Fattah al-Sisi, me mediat shtetërore që e përshkruan atë si “madhështi” e Egjiptit.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit