Home Aktualitet Vrasja e poli...

Vrasja e policit, presidenti Begaj kërkon reagim nga ndërkombëtarët: Cënim i rëndë i Kosovës

2
0

Presidenti Bajram Begaj dënon ashpër vrasjen e policit në veri të Kosovës. Ndërsa e cilësoi një cenim të rendit dhe sigurisë së Kosovës, Begaj kërkoi reagimin e partnerëve ndërkombëtare ndaj urdhëruesve dhe zbatuesve të këtij akti të rëndës.

Deklaratë për shtyp e Presidentit të Republikës

Dënoj me forcë sulmin ndaj policisë së Kosovës në komunën e Leposaviqit, ku mbeti i vrarë një polic dhe u plagosën dy të tjerë.

Ky akt i organizuar kriminal është cënim i rëndë i rendit dhe sigurisë së Republikës së Kosovës.

I bëj thirrje komunitetit ndërkombëtar të reagojë me vendosmëri ndaj urdhëruesve dhe zbatuesve të këtij akti tejet të rëndë për stabilitetin e Kosovës dhe paqen në rajonin e Ballkanit Perëndimor.

Shpreh ngushëllimet e mia të sinqerta për familjen e policit të vrarë dhe uroj shërim të shpejtë për policët e plagosur.

Në këto momente nevojitet më shumë se kurrë qetësi, maturi dhe bashkëpunim i ngushtë me KFOR dhe aleatët.
Shqipëria është gjithmonë në mbështetje të Kosovës.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Kryesore

Me shume nga Kryesore

Lajmet e Fundit

Te Fundit