Home Bota Blinken në OK...

Blinken në OKB akuzon Moskën për krime kundër njerëzimit

0
0

Antony Blinken akuzoi Rusinë se po kryente krime kundër njerëzimit në Ukrainë. ”Rusia kryen krime lufte dhe krime kundër njerëzimit në Ukrainë pothuajse çdo ditë”, tha kreu i diplomacisë amerikane, në Këshillin e Sigurimit të OKB-së. Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se prania e Rusisë në Këshillin e Sigurimit ishte “jolegjitime”. ”Fuqia e vetos duhet të pezullohet dhe Asambleja e Përgjithshme e OKB-së duhet të ketë fuqinë për të anashkaluar veton”.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit