Home Aktualitet Liverpooli fi...

Liverpooli fiton dhe ruan kreun, Chelsea përmbysje epike në duelin me 7 gola ndaj United

353
0
Chelsea's English midfielder #20 Cole Palmer (L) shoots a penalty kick and scores his team second goal during the English Premier League football match between Chelsea and Manchester United at Stamford Bridge in London on April 4, 2024. (Photo by Glyn KIRK / AFP) / RESTRICTED TO EDITORIAL USE. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or 'live' services. Online in-match use limited to 120 images. An additional 40 images may be used in extra time. No video emulation. Social media in-match use limited to 120 images. An additional 40 images may be used in extra time. No use in betting publications, games or single club/league/player publications. / (Photo by GLYN KIRK/AFP via Getty Images)

Liverpool vijon ecurinë fantastike në kampionat, duke marrë një fitore 3-1 ndaj Sheffield United në ndeshjen e javës së 30-të në Premier League. “The Reds”e mbyllën pjesën e parë në avantazh falë një goli të Darëin Nunez, që shfrytëzoi një gafë të portierit Grbic.

Në pjesën e dytë, Sheffield United barazoi pas një autogoli të pafat të Bradley. Megjithatë, vendasit këmbëngulën dhe u shpërblyen nga një perlë e MacAllister. Në fund do të ishte Gakpo që do të realizonte dhe golin e tretë. Liverpool mban kreun e Premier League me 70 pikë, dy më shumë se Arsenali i vendit të dytë.

Chelsea mori një fitore spektakolare 4-3 ndaj Manchester United, me përmbysje në sekondat e fundit në super duelin e luajtur në “Stamford Bridge”.

Blutë e Londrës e nisën mjaft mirë ndeshjen duke shënuar dy gola në 19 minutat e para me Gallagher dhe Cole Palmer me 11-metërsh. United reagoi mjaft mirë që në pjesën e parë, duke barazuar me dy gola për 5 minuta me Garnacho dhe Bruno Fernandes.

Në pjesën e dytë, Garnacho realizoi dhe golin e avantazhit të përkohshëm. Në fundin e ndeshjes Chelsea fitoi penallti që do të kthehej në gol nga Palmer, ndërkohë që ai do të realizonte dhe golin e katërt, i ndihmuar nga një devijim. /R.Lika-Koha Jonë/